Bota

Shefi i OKB-së dënon sulmin e Izraelit ndaj konsullatës së Iranit në Damask

shefi i okb se denon sulmin e izraelit ndaj konsullates se iranit ne damask
shefi i okb se denon sulmin e izraelit ndaj konsullates se iranit ne damask

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres dënon sulmin e së hënës në objektet diplomatike iraniane në Damask, Siri, tha zëdhënësi i tij.

“Sekretari i Përgjithshëm ripohon se parimi i paprekshmërisë së ambienteve dhe personelit diplomatik dhe konsullor duhet të respektohet në të gjitha rastet në përputhje me të drejtën ndërkombëtare”, tha zëdhënësi Stephane Dujarric në një deklaratë.

Guterres gjithashtu u kujton të gjitha palëve nevojën për të respektuar të gjitha detyrimet e tyre sipas ligjit ndërkombëtar, duke përfshirë të drejtën ndërkombëtare humanitare. Ai gjithashtu përsërit thirrjet e tij për të gjithë të interesuarit që të shmangin sulmet që mund të dëmtojnë civilët dhe të dëmtojnë infrastrukturën civile, tha zëdhënësi.

“Sekretari i Përgjithshëm më tej u bën thirrje të gjithë të interesuarve që të ushtrojnë përmbajtjen maksimale dhe të shmangin përshkallëzimin e mëtejshëm”, tha Dujarric. “Ai paralajmëron se çdo llogaritje e gabuar mund të çojë në konflikt më të gjerë në një rajon tashmë të paqëndrueshëm, me pasoja shkatërruese për civilët që tashmë po shohin vuajtje të paprecedentë në Siri, Liban, territorin e pushtuar palestinez dhe Lindjen e Mesme më të gjerë.”

Izraeli të hënën nisi një sulm me raketa në ndërtesën e konsullatës së Ambasadës iraniane në Damask, duke vrarë të paktën shtatë oficerë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts