Bota

Ukraina ul moshën e mobilizimit nga 27 në 25 vjeç

ukraina ul moshen e mobilizimit nga 27 ne 25 vjec
ukraina ul moshen e mobilizimit nga 27 ne 25 vjec

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky nënshkroi një projekt-ligj që parashikon uljen e moshës së personave të kualifikuar për mobilizim nga 27 në 25 vjeç, njoftoi shërbimi për shtyp i parlamentit.

Projektligji u miratua nga parlamenti në maj 2023.

Legjislacioni i ri parashikon që burrat ukrainas pa përvojë paraprake luftarake mund të regjistrohen për t’u bashkuar me forcat e armatosura kur të kenë mbushur moshën 25 vjeç.

Më vonë këtë muaj, parlamenti ukrainas do të votojë një projekt-ligj të veçantë, i cili gjithashtu pritet të forcojë rregullat e mobilizimit në vend.

Më herët, autoritetet ukrainase kanë shprehur planet për të mobilizuar midis 450,000 dhe 500,000 njerëz për të marrë pjesë në konfliktin me Rusinë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts