Bota

Shefi i politikës së jashtme të BE shpreh së shpejti shpresë për armëpushim në Gaza

shefi i politikes se jashtme te be shpreh se shpejti shprese per armepushim ne gaza
shefi i politikes se jashtme te be shpreh se shpejti shprese per armepushim ne gaza

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, shprehu sot shpresën se së shpejti mund të arrihet një armëpushim për të ndalur konfliktin në vazhdim në Gaza.

“Ka një negocim që vazhdon ende dhe ne të gjithë shpresojmë se një marrëveshje mund të arrihet në ditët e ardhshme,” i tha ai radios publike spanjolle RNE.

Në diskutimet e tij me Sekretarin amerikan të Shtetit Antony Blinken dje gjatë një vizite në Uashington, Borrell tha se SHBA këmbëngul në lirimin e të gjithë të burgosurve izraelitë të luftës nga Hamasi që armëpushimi të jetë i qëndrueshëm.

Në lidhje me përpjekjet e vazhdueshme për të dërguar më shumë ndihma humanitare në Gaza, ai tha: “Para luftës, 500 kamionë hynë në ditë, nëse nuk ka mundësi tjetër, më mirë në det se aspak. Por le të jemi realistë, një trafik prej 500 kamionësh nuk mund të zëvendësohet duke hedhur ushqim me parashutë.”

Më tepër se 31,000 palestinezë, shumica gra e fëmijë, janë vrarë në Gaza dhe mbi 73,000 të plagosur mes shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave të nevojshme në duart e Izraelit që nga 7 tetori i vitit të kaluar.

Lufta izraelite ka shtyrë 85 për qind të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme mes një bllokade gjymtuese të shumicës së ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për genocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ). Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalë aktet genocidale dhe të marrë masa për të garantuar se ndihma humanitare u jepet civilëve në Gaza.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts