Bota

Shira të dendur në El Salvador, 11 persona të vdekur dhe mbi 880 të zhvendosur

shira te dendur ne el salvador 11 persona te vdekur dhe mbi 880 te zhvendosur
shira te dendur ne el salvador 11 persona te vdekur dhe mbi 880 te zhvendosur

Reshjet e rrëmbyeshme që goditën El Salvadorin që nga e premtja kanë marrë 11 jetë dhe kanë detyruar mbi 880 njerëz të evakuohen, tha Komisioni Kombëtar i Mbrojtjes Civile.

Luis Alonso Amaya, drejtor i Sistemit Kombëtar të Mbrojtjes Civile, tha në një konferencë për shtyp se tre të mitur ishin në mesin e viktimave, dhe rënia e pemëve ishte fajtore për disa nga vdekjet.

Ministri i Brendshëm Juan Carlos Bidegain tha se më shumë se 117 strehimore ekzistuese mund të strehojnë deri në 6,400 njerëz. Aktualisht, 34 prej këtyre strehimoreve janë në përdorim, duke ofruar strehim për 882 persona, duke përfshirë 443 të rritur dhe 439 të mitur.

Asambleja Legjislative shpalli një gjendje të jashtëzakonshme kombëtare 15-ditore, shtoi Bidegain.

Sipas ministrit të Mjedisit dhe Burimeve Natyrore, Fernando Lopez, në disa pjesë të vendit janë regjistruar reshje të vazhdueshme shiu për më shumë se 16 orë, veçanërisht në perëndim.

“Do të kemi akumulime mjaft të forta të shiut gjatë javës, veçanërisht në zonën bregdetare dhe vullkanike”, tha Lopez, duke shtuar se kushtet e motit mund të fillojnë të përmirësohen nga sot.

Ky raund shiu i dendur në El Salvador u shkaktua nga dy sisteme me presion të ulët mbi rajonin e Amerikës Qendrore, të cilat mund të çojnë në një ciklon në 48 orët e ardhshme, sipas parashikimeve të motit.

Qeveria e Salvadorit tha se shirat kanë shkaktuar deri tani 42 rrëshqitje dheu.

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts