Bota

Shkatërrohet një rrjet i trafikut të kokainës, në pranga edhe “mbreti” shqiptar. Lëndën narkotike e merrte nga Belgjika dhe Holanda! Autoritetet i konfiskojnë mijëra euro

shkaterrohet nje rrjet i trafikut te kokaines ne pranga edhe mbreti shqiptar lenden narkotike e merrte nga belgjika dhe holanda autoritetet i konfiskojne mijera euro

Pesë persona, duke përfshirë një ‘mbret’ shqiptar të trafikut të drogës janë arrestuar në Francë në lidhje me një hetim për trafikun e heroinës dhe kokainës nga Belgjika dhe Holanda, sipas një deklarate nga prokurori publik i qytetit Annecy në Francë.

policia france

Sipas mediave, rrjeti operonte në Savoie dhe Haute-Savoie.

“Ky rrjet i trafikut të drogës drejtohej nga shtetas shqiptarë” shpjegoi prokurorja Line Bonnet në një deklaratë për shtyp.

Janë sekuestruar 3 kilogramë heroinë, 1 kg kokainë dhe disa kilogramë lloje të tjera drogash, me një vlerë totale prej 500 mijë eurosh.

Autoritetet konfiskuan gjithashtu rreth 400,000 euro para në dorë, automjete luksoze dhe llogari bankare, që përkthehet në “një humbje totale prej mbi 1 milion euro” për trafikantët.

Furnizuesi, një shtetas shqiptar me bazë në Lion, e merrte drogën nga Belgjika dhe Holanda dhe ua shpërndante shitësve në Savoie dhe Haute-Savoie, veçanërisht në Annecy.

Hetimi gjyqësor filloi në janar 2023, kur hetimi iu besua njësisë së zbatimit të drogës të Policisë Kriminale Ndërinstitucionale Haute-Savoie. Pesë të dyshuarit janë caktuar në paraburgim të përkohshëm.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.co

Similar Posts