Technology

Shkencëtarët kanë shpikur një lëpirëse për të zbuluar kancerin e gojës

shkencetaret kane shpikur nje lepirese per te zbuluar kancerin e gojes
shkencetaret kane shpikur nje lepirese per te zbuluar kancerin e gojes

Studiuesit zhvilluan një lëpirëse që mbante shije të ndryshme për të zbuluar kancerin e gojës, duke u larguar nga një proces i dhimbshëm dhe që kërkon kohë, pasi shkencëtarët thonë se po hyjnë në një fazë të re të projektit të tyre aktual.

Aktualisht, testimi po bëhet me ndihmën e një kamere që futet përmes gojës ose hundës dhe më pas grumbullohen mostrat për laborator. Duke iu referuar procesit, Dr Iain Foulkes, drejtor ekzekutiv i kërkimit dhe inovacionit në Cancer Research UK, tha:

“Ne duam një test alternativ të saktë, më të shpejtë dhe më të mirë që mund të na ndihmojë të diagnostikojmë më shpejt rastet e kancerit të gojës”.

Por metoda e zhvilluar së fundmi, sipas shkencëtarëve në Universitetin e Birminghamit, do të ishte e shpejtë. Ajo përbëhet nga hidrogel që mund të thithë pështymën dhe proteinat. Sipas raportit të Independent, shkencëtarët thanë se substanca e përthithur më vonë mund të dërgohet në laborator për analizën e proteinave.

Dr Ruchi Gupta, profesor i asociuar i biosensorëve në Universitetin e Birminghamit, tha:

“Ne jemi vërtet të ngazëllyer për të filluar fazën tjetër të këtij projekti. Ne shpresojmë që të mund të jemi të parët që do të bëjmë një pajisje shumë më të mirë për diagnostikimin e kancerit të gojës për pacientët dhe më i lehtë për t’u përdorur nga mjekët e përgjithshëm.”

Cilat janë simptomat e kancerit të gojës?

Një ulçerë në gojë që zgjat për më shumë se tre javë, një njollë e kuqe/bardhë brenda gojës, një gungë brenda ose në buzë, dhimbje, vështirësi në gëlltitje dhe të folur, një gungë në qafë ose në fyt dhe humbje peshe janë simptomat kryesore sipas Shërbimeve Kombëtare Shëndetësore të Mbretërisë së Bashkuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts