Sport

Shtyhet ndeshja kualifikuese e Botërorit, shkak një virus

shtyhet ndeshja kualifikuese e boterorit shkak nje virus
shtyhet ndeshja kualifikuese e boterorit shkak nje virus

Frikë në Japoni për një virus bakterial. Gjithsej, 941 rastet e STSS (sindroma e shokut toksik streptokoksik) kanë detyruar konfederatën aziatike të futbollit, të shtyjë ndeshjen që duhej të luhej të martën e ardhshme midis kombëtares japoneze dhe Koresë së Veriut.

Nuk dihet ende se kur do të luhet ndeshja kualifikuese për Botërorin 2026, e cila ishte planifikuar të mbahej në Phenian. Vendimi duket se është marrë për shkak të mos-gatishmërisë së Federatës së Futbollit të Koresë së Veriut për të pritur stafin e Japonisë, pikërisht nga frika se virusi mund të përhapet edhe në vendin e tyre.

(J.S/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts