Bota

Si e fyen privatisht presidenti amerikan, Joe Biden kryeministrin izraelit pas luftës së përgjakshme në Gaza

si e fyen privatisht presidenti amerikan joe biden kryeministrin izraelit pas luftes se pergjakshme ne gaza
si e fyen privatisht presidenti amerikan joe biden kryeministrin izraelit pas luftes se pergjakshme ne gaza

Joe Biden është i irrituar me Benjamin Netanyahun për fushatën e tij ushtarake në Gaza dhe ka treguar përbuzje për liderin izraelit pas dyerve të mbyllura, kanë thënë burime për rrjetin tonë partner amerikan NBC News.

Presidenti i SHBA-së i ka kërkuar Izraelit që të pajtohet me një armëpushim, por ata që janë të njohur me bisedat thanë se Netanyahu “i ka dhënë atij budalla” dhe është e vështirë për t’u përballur. “Ai thjesht ndjen se kjo është e mjaftueshme,” tha një nga burimet në lidhje me pikëpamjen e zotit Biden për fushatën në Gaza. “Duhet të ndalet.”

Biden në disa raste i është referuar kryeministrit izraelit si thjesht “ky djalë” në diskutimet private rreth marrëdhënieve të tij me të – dhe e ka quajtur atë “budalla” në të paktën tre raste të fundit, raporton NBC News. Këshilli i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së ka kundërshtuar megjithatë llogaritë e burimeve, duke thënë se pavarësisht mosmarrëveshjeve për disa çështje, të dy burrat kanë një “marrëdhënie prej dekadash që është e respektueshme në publik dhe privat”.

Presidenti është i irrituar për dështimin e Netanyahu për të ndryshuar taktikat në Gaza – ku ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi thotë se më shumë se 28,000 njerëz janë vrarë nga forcat izraelite – dhe ngurrimi i tij për të ndjekur një marrëveshje afatgjatë të paqes.

Dje, Biden e paralajmëroi Netanyahun kundër dërgimit të trupave në Rafah pa një plan “të besueshëm” për mbrojtjen e civilëve. Netanyahu u zotua se do të vazhdojë me një ofensivë të pritshme tokësore. Biden e përshkroi gjithashtu bombardimin e Izraelit ndaj Gazës si “mbi krye” javën e kaluar. Por, pavarësisht shfaqjeve të tij private të përbuzjes ndaj Netanyahut, presidenti i SHBA-së heziton të tregohet shumë i ashpër ndaj tij publikisht.

Frustrimet e tij gjithashtu nuk kanë çuar në një ndryshim të madh të politikës, thotë NBC News, i cili shton se administrata Biden ka “filluar të shqyrtojë opsione të tilla”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts