Bota

‘S’kanë rëndësi vitet, por sa të vjetra janë idetë tona”, presidenti Biden komenton moshën e tij gjatë fjalimit në Kongres

skane rendesi vitet por sa te vjetra jane idete tona presidenti biden komenton moshen e tij gjate fjalimit ne kongres
skane rendesi vitet por sa te vjetra jane idete tona presidenti biden komenton moshen e tij gjate fjalimit ne kongres

SHBA

Presidenti i SHBA Joe Biden trajtoi shqetësimet për moshën e tij gjatë fjalimit për gjendjen e shtetit të enjten (7 mars), duke thënë se përvoja e kishte mësuar atë “të përqafojë lirinë dhe demokracinë”.
“Kur arrin në moshën time, disa gjëra bëhen më të qarta se kurrë. Unë e di historinë amerikane. Unë e kam parë herë pas here garën midis forcave konkurruese në betejën për shpirtin e kombit tonë, nga ata që duan ta tërheqin Amerikën në të kaluarën dhe ata që duan ta zhvendosin Amerikën në të ardhmen. Jeta më ka mësuar të përqafoj lirinë dhe demokracinë. Një e ardhme e bazuar në vlerat thelbësore që kanë përcaktuar Amerikën, si ndershmëria, mirësjellje, dinjiteti, barazia, respekti ndaj të gjithëve. Për t’i dhënë të gjithëve një goditje të drejtë. Për të mos i dhënë urrejtjes asnjë port të sigurt. Tani njerëzit e tjerë në moshën time shohin një histori tjetër. Historia amerikane e pakënaqësisë, hakmarrjes dhe ndëshkimit. Ai nuk jam unë”- komentoi ai.
“Gjatë karrierës sime më thonin se isha shumë i ri. Më kanë thënë se jam edhe shumë i vjetër. Qoftë i ri apo i vjetër, gjithmonë e kam ditur se çfarë duron”. Vetë ideja e Amerikës është se ne të gjithë jemi krijuar të barabartë dhe meritojmë të trajtohemi në mënyrë të barabartë gjatë gjithë jetës sonë. Ne kurrë nuk e kemi jetuar plotësisht këtë ide, por as nuk jemi larguar nga ajo. Dhe unë nuk do të largohem prej saj tani. Jam optimist. Çështja me të cilën përballet kombi ynë nuk është sa vjeç jemi, por sa të vjetra janë idetë tona.”-përfundoi presidenti Biden.

Biden, i cili është 81 vjeç, dukej se ishte në kundërshtim me ish-presidentin Donald Trump, 77 vjeç, duke thënë se “njerëzit e tjerë të moshës sime” shohin “historinë amerikane të pakënaqësisë, hakmarrjes dhe ndëshkimit”.
Çështja e kompetencës mendore është bërë një temë kryesore në fushatën presidenciale të këtij viti. Biden është presidenti më i vjetër në historinë e SHBA, dhe Biden e Trump janë respektivisht dy burrat më të vjetër që janë zgjedhur president.
Biden theksoi në Kongres se nuk ka rëndësi mosha, por sa të vjetra janë idetë tona.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts