Bota

Të dhënat dramatike nga lufta/ Kievi dokumenton 300 raste të abuzimeve seksuale nga trupat ruse

te dhenat dramatike nga lufta kievi dokumenton 300 raste te abuzimeve seksuale nga trupat ruse
te dhenat dramatike nga lufta kievi dokumenton 300 raste te abuzimeve seksuale nga trupat ruse

Që nga fillimi i pushtimit rus në shkallë të gjerë, autoritetet ukrainase kanë dokumentuar rreth 130,000 incidente që mund të përbëjnë krime lufte, duke përfshirë 301 raste të dhunës seksuale, të kryera nga trupat e Moskës.

Këtë e ka bërë të ditur Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës, Andrei Kostin.

“Pushtuesit rusë vranë më shumë se 12,000 civilë, përfshirë 551 fëmijë,” shtoi Kostin gjatë në një panel kushtuar pasojave humanitare të agresionit rus, si pjesë e samitit të paqes në Lucern. Prokurori i Përgjithshëm shpjegoi se shifra përfshin vetëm “të dhëna të konfirmuara”.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts