Bota

“Tingulli i dronëve, thirrje zgjimi për botën e lirë”, Zelensky për sulmet e Iranit ndaj Izraelit: Rusia përdor të njëjtat taktika. Ja çfarë duhet të ndërmarrë SHBA

tingulli i droneve thirrje zgjimi per boten e lire zelensky per sulmet e iranit ndaj izraelit rusia perdor te njejtat taktika ja cfare duhet te ndermarre shba
tingulli i droneve thirrje zgjimi per boten e lire zelensky per sulmet e iranit ndaj izraelit rusia perdor te njejtat taktika ja cfare duhet te ndermarre shba

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky, ka deklaruar se tingulli i dronëve duhet të shërbejë si një “thirrje zgjimi për botën e lirë”, referuar sulmit të Iranit ndaj Izraelit.

“Ne në Ukrainë e dimë shumë mirë tmerrin e sulmeve të ngjashme nga Rusia, e cila përdor të njëjtat taktika të sulmeve masive ajrore. Tingulli i dronëve Shahed, një mjet terrori, është i njëjtë në qiejt mbi Lindjen e Mesme dhe Evropën. Ky tingull duhet të shërbejë si një thirrje zgjimi për botën e lirë, duke demonstruar se vetëm uniteti dhe vendosmëria jonë mund të shpëtojë jetë dhe të parandalojë përhapjen e terrorit në mbarë botën”, tha Zelensky në një postim në mediat sociale.

Zelensky vazhdoi duke thënë se veprimet e Iranit kërcënojnë të gjithë rajonin dhe botën, ashtu si veprimet e Rusisë kërcënojnë një konflikt më të madh dhe se bashkëpunimi i dukshëm midis dy regjimeve në përhapjen e terrorit duhet të përballet me një përgjigje të vendosur dhe të bashkuar nga bota.

“Fjalët nuk ndalojnë dronët dhe nuk përgjojnë raketat. Vetëm ndihma e prekshme e bën këtë. Është kritike që Kongresi i Shteteve të Bashkuara të marrë vendimet e nevojshme për të forcuar aleatët e Amerikës në këtë kohë kritike,” tha Zelensky.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts