Bota

Tokio do të ndajë deri në 20,000 dollarë për ata që marrin hipotekë për të ndërtuar shtëpi në zonën e tërmetit

tokio do te ndaje deri ne 20000 dollare per ata qe marrin hipoteke per te ndertuar shtepi ne zonen e termetit
tokio do te ndaje deri ne 20000 dollare per ata qe marrin hipoteke per te ndertuar shtepi ne zonen e termetit

Qeveria japoneze ka vendosur të japë subvencione deri në 3 milionë jen (rreth 20,000 dollarë) për banorët e prekur nga tërmeti dhe cunami të prefekturës Ishikawa, të cilët vendosin të marrin një hipotekë për të rindërtuar shtëpitë e tyre të shkatërruara. Për këtë qëllim do të krijohet një fond i posaçëm, tha ministri i Shëndetësisë, Punës dhe Mirëqenies Keizo Takemi në një konferencë për shtyp në Tokio.

Më parë, qeveria japoneze kishte njoftuar tashmë ofrimin e përfitimeve një herë për viktimat në shumën deri në 6 milionë jen (rreth 40,000 dollarë. Ato do t’u dërgohen banorëve të gjashtë qyteteve dhe qytezave më të prekura, kryesisht familjeve me të moshuar dhe njerëzve me probleme fizike.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts