Bota

Trump e bën të qartë qëndrimin e tij për abortin

trump e ben te qarte qendrimin e tij per abortin
trump e ben te qarte qendrimin e tij per abortin

Ish-presidenti Donald Trump tha të hënën se të drejtat e abortit duhet t’u lihen shteteve, duke ofruar qëndrimin e tij më të qartë për një nga çështjet më delikate dhe më të diskutueshme në politikën amerikane. “Pikëpamja ime është tani që kemi abortin ku të gjithë e donin nga pikëpamja ligjore, shtetet do ta përcaktojnë me votim ose legjislacion, ose ndoshta të dyja. Dhe çfarëdo që ata vendosin duhet të jetë ligji i vendit. Në këtë rast, ligji i shtetit”, tha Trump në një video të postuar në llogarinë e tij të Truth Social.

“Shumë shtete do të jenë të ndryshme”, vazhdoi Trump. “Shumë do të kenë një numër të ndryshëm javësh, ose disa do të kenë më konservatorë se të tjerët, dhe kështu do të jenë. Në fund të fundit, kjo ka të bëjë me vullnetin e popullit.”

Trump kishte sugjeruar më parë se mund të mbështeste një ndalim federal 15-javor me përjashtime në rastet e incestit, përdhunimit dhe kur jeta e nënës është në rrezik. Megjithatë, vendimi i tij përfundimtar për t’ia vënë çështjen e ngarkuar politikisht shteteve dhe për të mos mbështetur një ndalim kombëtar u denoncua me shpejtësi nga një organizatë e madhe kundër të drejtave të abortit, e cila tha se pozicioni i tij nuk shkoi aq larg sa duhet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts