Shqiperia

U shfaq nervoz/ Shqiptari që transportonte 1 kg kanabis e pëson keq në Angli, kishte 10 mijë paund…

u shfaq nervoz shqiptari qe transportonte 1 kg kanabis e peson keq ne angli kishte 10 mije paund
u shfaq nervoz shqiptari qe transportonte 1 kg kanabis e peson keq ne angli kishte 10 mije paund

HARTLEPOOL – Një korrier droge u kap me 1 kg kanabis me vlerë deri në 10,000 £ pas ndalimit në rrugë në Hartlepool. Shtetasi shqiptar Aldo Buzi, 27 vjeç, u ndalua duke drejtuar një furgon Nissan në autostradën A179 nga policia më 21 janar.

Një kontroll zbuloi një çantë transportuese më pak se 1 kg kanabis të fortë, tha Gjykata e Kurorës Teesside. Oficeri Rachel Masters, në ndjekje penale, tha: “Shoferi u shfaq nervoz dhe fillimisht pretendoi se furgoni nuk ishte i tij. Oficerët shpjeguan se në automjet do të bëhej një kontroll për drogën”.

Një ekspert i policisë së drogës vlerësoi vlerën e kanabisit midis 4,000-6,000 £ me shumicë, ose deri në 10,000 £, nëse shitej me 1 gram.  Buzi, pa adresë fikse, i cili nuk kishte asnjë dënim të mëparshëm, u burgos për katër muaj, pasi pranoi se kishte një drogë të klasit B, me qëllim furnizimin e klientëve.

Gjykata mësoi se ai ka hyrë ilegalisht në vend dhe pritet të deportohet sërish në Shqipëri pas vuajtjes së dënimit me burg. Gjykatësi Chris Smith tha: “Jam shumë i sigurt se jeni paguar për ta transportuar drogën. Kjo do të thotë se ju keni pasur një rol të rëndësishëm në këtë sjellje kriminale.”

Ai shtoi: “Droga është e rrezikshme. Shkakton probleme të shëndetit mendor tek ata që e përdorin. Gjykata e sheh të rëndësishme që njerëzit që përfshihen në shitjen e kanabisit në këtë shkallë duhet të shkojnë në burg. Unë dyshoj se Home Office do të organizojë kthimin tuaj në Shqipëri në javët e ardhshme”.

Kanabisi është urdhëruar të konfiskohet dhe do të asgjësohet.

(Hartlepool Mail – BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts