Bota

U shpëtua nga nëna e saj e vdekur pas sulmit ajror të Izraelit, vdes foshnja palestineze. Nga sulmi u vranë motra dhe babai

u shpetua nga nena e saj e vdekur pas sulmit ajror te izraelit vdes foshnja palestineze nga sulmi u vrane motra dhe babai
u shpetua nga nena e saj e vdekur pas sulmit ajror te izraelit vdes foshnja palestineze nga sulmi u vrane motra dhe babai

Një foshnjë e shpëtuar nga barku i nënës së saj që po vdiste pas një sulmi ajror izraelit në Gazën jugore ka vdekur, ka mësuar BBC. Foshnja Sabreen al-Sakani u lind me prerje cezariane në një spital në Rafah pak pas mesnatës të së dielës.

Mes skenave kaotike, mjekët e ringjallën foshnjën, duke përdorur një pompë dore për të futur ajrin në mushkëri. Megjithatë, ajo vdiq të enjten dhe është varrosur pranë nënës së saj. Babi Sabreen ishte mes 16 fëmijëve të vrarë në dy sulme ajrore në Rafah fundjavën e kaluar. Të gjithë u vranë në një bombardim që synonte kompleksin e banesave ku ata jetonin.

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) thanë se kishin në shënjestër luftëtarët dhe infrastrukturën e Hamasit. Nëna e Sabreen, e quajtur gjithashtu Sabreen, ishte shtatë muajshe e gjysmë shtatzënë kur sulmi ajror izraelit në shtëpinë e familjes al-Sakani ndodhi pak para mesnatës të së shtunës, ndërsa ajo, burri i saj Shukri dhe vajza e tyre trevjeçare. Malaku ishte në gjumë.

Ajo pësoi lëndime të mëdha dhe burri i saj dhe Malak u vranë, por foshnja ishte ende gjallë në barkun e nënës së saj kur ekipet e shpëtimit arritën në vend. Ata e çuan Sabreen në spital, ku mjekët kryen një prerje cezariane urgjente për të lindur fëmijën. Dukej se foshnja Sabreen ishte stabilizuar dhe më pas ajo u vendos në një inkubator.

Në atë kohë mjekët e përshkruan gjendjen e saj si kritike. Ajo peshonte vetëm 1.4 kg kur lindi dhe ishte në shqetësim të rëndë të frymëmarrjes, gjë që mjekët thanë se ishte për shkak se ajo kishte lindur para kohe.

“Ky fëmijë duhet të ishte në barkun e nënës në këtë kohë, por asaj iu hoq kjo e drejtë”, tha Dr Mohammed Salama, kreu i njësisë neonatale të urgjencës në Spitalin Emirati në Rafah, pasi lindi.

Gjyshja nga nëna e Bebi Sabreen, Mirvat al-Sakani, i tha BBC-së se familja kishte planifikuar ta birësonte fëmijën. Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza thotë se nga më shumë se 34,000 njerëz të vrarë në Gaza që nga fillimi i luftës më 7 tetor, të paktën dy të tretat janë gra dhe fëmijë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts