Bota

Vatikani shprehet kundër operacionit të ndryshimit të gjinisë, Papa Françesku: Njerëzit duhet të pranojnë trupat e tyre si dhuratë nga Zoti

vatikani shprehet kunder operacionit te ndryshimit te gjinise papa francesku njerezit duhet te pranojne trupat e tyre si dhurate nga zoti
vatikani shprehet kunder operacionit te ndryshimit te gjinise papa francesku njerezit duhet te pranojne trupat e tyre si dhurate nga zoti

Kirurgjia e ndryshimit të gjinisë dhe zëvendësimi i saj përfaqësojnë kërcënime të mëdha për dinjitetin e jetës njerëzore dhe janë në të njëjtin nivel me abortin dhe eutanazinë, ka theksuar Kisha Katolike.

Papa Françesku e ka veçuar më parë transgjinorizmin si një “ideologji të rrezikshme”, duke u shprehur se është pjesë e një “lufte globale” kundër martesës dhe familjes.

Në të njëjtën kohë, Vatikani muajt e fundit ka lehtësuar disi rregullat e tij, duke i lejuar priftërinjtë të lëshojnë bekime për çiftet e të njëjtit seks jashtë ritualeve apo liturgjive fetare, megjithëse nuk legjitimojnë ato që ende i quan “situata të parregullta”.

Nëntorin e kaluar, Kisha Katolike sqaroi gjithashtu se besimtarët transgjinorë mund të marrin sakramentin e pagëzimit, të shërbejnë si dëshmitarë në ceremonitë e dasmave dhe të veprojnë si kumbarë, me kusht që kjo të mos çojë në një “skandal publik”.

Të hënën, në një gazetë të titulluar “Doktrina e Besimit ” Dignitas Infinita ” mbi dinjitetin njerëzor”, Selia e Shenjtë deklaroi se njerëzit duhet të pranojnë jetën dhe trupat e tyre si një “dhuratë nga Zoti”. Si e tillë, çdo përpjekje për ta ndryshuar këtë është e barabartë me të luajturit me Zotin, deklaron dokumenti.

Vatikani më tej argumentoi se teoria gjinore synon të mohojë “ndryshimin më të madh të mundshëm që ekziston midis qenieve të gjalla: dallimin seksual”.

“Kjo rrjedh se çdo ndërhyrje për ndryshimin e seksit, si rregull, rrezikon të kërcënojë dinjitetin unik që personi ka marrë që nga momenti i konceptimit,” thuhet në dokument.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts