Kuriozitete

VIDEO/ Momenti kur rrufeja e fuqishme godet avionin me 400 pasagjerë në bord

video momenti kur rrufeja e fuqishme godet avionin me 400 pasagjere ne bord
video momenti kur rrufeja e fuqishme godet avionin me 400 pasagjere ne bord

Ky është momenti tronditës kur një aeroplan me 400 persona që fluturonte nga Vankuveri në Londër u godit nga rrufe të dielën. Aeroplani Boeing 777 i Air Canada u godit nga rrufeja e fuqishme pak pas nisjes nga aeroporti i Vankuverit, Kanada, të dielën. Incidenti, i cili u kap në video nga një vëzhgues i avionit, nuk rezultoi në viktima dhe avioni ishte në gjendje të vazhdonte fluturimin e tij dhe të ulej siç ishte planifikuar në aeroportin Heathrow të Londrës.

Videoja befasuese është realizuar nga simpatizanti i aviacionit Ethan West, i cili po studion për t’u bërë pilot. Rrufeja goditi sheshin e avionit dhe vazhdoi drejt tokës.

Pavarësisht se ishte një pamje e tmerrshme për ata që ishin në tokë, vetë pasagjerët nuk kanë ndier pothuajse asgjë. Sipas Executive Flyers, avionët modernë janë ndërtuar me një përbërje karboni që është e mbuluar me një shtresë të hollë bakri për të përcjellë elektricitetin rreth avionit dhe për të mos lejuar që ai të hyjë brenda. Pasagjerët mund të shohin një rrufe ose të ndjejnë një zhurmë bubullimash nëse rrufeja godet avionin e tyre, por nuk janë në rrezik.

Air Canada tha se avioni u inspektua pas mbërritjes në aeroportin Heathrow të Londrës për t’u siguruar që asnjë dëmtim nuk ndikoi në sigurinë e fluturimit. Sipas Shërbimit Kombëtar të Motit, çdo avion goditet nga rrufeja mesatarisht një ose dy herë në vit.

@ethan_west10 777-300 departing from yvr to London Heathrow #yvr #boeing #777 #fyp #foryoupage #aviation #lightening ♬ nightcrawler – LOLA ⭑
Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts