Bota

Zbulohet plani i SHBA/ Uashingtoni do krijojë një port të përkohshëm në bregun e Gazës për dërgimin e ndihmave

zbulohet plani i shba uashingtoni do krijoje nje port te perkohshem ne bregun e gazes per dergimin e ndihmave
zbulohet plani i shba uashingtoni do krijoje nje port te perkohshem ne bregun e gazes per dergimin e ndihmave

SHBA – Presidenti Joe Biden do të njoftojë se ushtria amerikane do të ndërtojë një port në Gaza për të marrë më shumë ndihma humanitare në territor nga deti, thonë zyrtarë të lartë amerikanë.

Porti i përkohshëm do të rrisë sasinë e ndihmës humanitare për palestinezët me “qindra kamionë shtesë” në ditë, thonë zyrtarët. Operacioni do të marrë disa javë për t’u bërë realitet, thanë zyrtarët.

Megjithatë plani nuk do të përfshijë trupat amerikane në terren në Gaza, thanë ata. Porti do të jetë në gjendje të marrë anije të mëdha që transportojnë ushqime, ilaçe, ujë dhe strehimore të përkohshme, thanë zyrtarët.

Dërgesat fillestare do të mbërrijnë nëpërmjet Qipros dhe siguria do të koordinohet me Izraelin, thonë zyrtarët. Biden do të bëjë njoftimin gjatë fjalimit të tij më vonë.

Ushtria izraelite nisi një fushatë ajrore dhe tokësore në Gaza pas sulmeve të Hamasit në Izrael më 7 tetor, në të cilat rreth 1200 njerëz u vranë dhe 253 të tjerë u morën peng. Më shumë se 30,000 njerëz janë vrarë në Gaza që atëherë, thotë Ministria e Shëndetësisë e territorit të Hamasit.

Në fjalimin e tij në Kongres të enjten, Presidenti Biden do të njoftojë se ai ka urdhëruar ushtrinë “të ndërmarrë një mision urgjent për të krijuar një port në Gaza, duke punuar me vendet me të njëjtin mendim dhe partnerë humanitar”, tha një zyrtar.

“Ky port, tipari kryesor i të cilit është një skelë e përkohshme, do të sigurojë kapacitetin për qindra kamionë shtesë ndihme çdo ditë,” tha një zyrtar në kushte anonimati.

(BBC – BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts