Bota

VIDEO/ Sherr me grushte në Parlamentin gjeorgjian për “ligjin rus”. Kreu i partisë qeverisës goditet me forcë në foltore

video sherr me grushte ne parlamentin gjeorgjian per ligjin rus kreu i partise qeverises goditet me force ne foltore
video sherr me grushte ne parlamentin gjeorgjian per ligjin rus kreu i partise qeverises goditet me force ne foltore

Ligjvënësit gjeorgjianë u përplasën në parlament të hënën, ndërsa ligjvënësit e partisë në pushtet dukeshin të vendosur të avanconin një projekt-ligj të diskutueshëm për “agjentët e huaj” që është kritikuar nga vendet perëndimore dhe ka shkaktuar protesta në vend.

Pamjet e transmetuara në televizionin gjeorgjian treguan Mamuka Mdinaradze, kreun e fraksionit parlamentar të partisë qeverisëse “Ëndrra Gjeorgjiane” dhe një forcë shtytëse pas projektligjit, duke u goditur me grusht në fytyrë nga deputeti i opozitës Aleko Elisashvili ndërsa fliste nga foltorja.

Incidenti shkaktoi një përleshje më të gjerë midis disa ligjvënësve, një dukuri jo e pazakontë në Parlamentin shpesh të ashpër të Gjeorgjisë. Pamjet treguan Elisashvili duke u përshëndetur me brohoritje nga protestuesit jashtë ndërtesës së parlamentit. “Ëndrra Gjeorgjiane” tha në fillim të këtij muaji se do të rifusë legjislacionin që kërkon që organizatat që pranojnë fonde nga jashtë të regjistrohen si agjentë të huaj ose do të përballen me gjoba, 13 muaj pasi protestat e detyruan atë të anulojë planin.

Projektligji ka tensionuar marrëdhëniet me vendet evropiane dhe Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë thënë se e kundërshtojnë miratimin e tij. Bashkimi Evropian, i cili i dha Gjeorgjisë statusin e kandidatit në dhjetor, ka thënë se masa është e papajtueshme me vlerat e bllokut. “Ëndrra Gjeorgjiane” thotë se dëshiron që vendi të anëtarësohet në BE dhe NATO, edhe pse ka thelluar lidhjet me Rusinë dhe është përballur me akuza për autoritarizëm në vend. Ai thotë se ligji është i nevojshëm për të luftuar ato që i quan “vlera pseudo-liberale” të imponuara nga të huajt dhe për të nxitur transparencën.

Qeveria e Gjeorgjisë tha se kryeministri Irakli Kobakhidze mbajti një takim të hënën me ambasadorët e BE-së, Britanisë dhe SHBA-së, në të cilin ata kishin diskutuar projektligjin. Në një deklaratë, Kobakhidze mbrojti projektligjin si promovues të llogaridhënies dhe tha se nuk ishte “e qartë” pse vendet perëndimore e kundërshtuan atë. Kritikët gjeorgjianë e kanë etiketuar projektligjin “ligji rus”, duke e krahasuar atë me legjislacionin e ngjashëm të përdorur nga Kremlini për të goditur disidencën në Rusi.

[embedded content]

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts