Bota

Vladimir Putin fluturon me bombardues strategjik TU-160M

vladimir putin fluturon me bombardues strategjik tu 160m
vladimir putin fluturon me bombardues strategjik tu 160m

Presidenti rus Vladimir Putin fluturoi me një bombardues strategjik të modernizuar TU-160M me aftësi bërthamore të enjten në një lëvizje që ka të ngjarë të shihet në Perëndim si një kujtesë e mprehtë e aftësive bërthamore të Moskës.

Avioni gjigant me krahĂ« tĂ« lĂ«vizshmĂ«n, i koduar “Blackjacks” nga aleanca ushtarake NATO, Ă«shtĂ« njĂ« version i modernizuar i njĂ« bombarduesi tĂ« kohĂ«s sĂ« LuftĂ«s sĂ« FtohtĂ«, qĂ« ish-Bashkimi Sovjetik do ta kishte vĂ«nĂ« nĂ« pĂ«rdorim pĂ«r tĂ« shpĂ«rndarĂ« armĂ« nĂ« distanca tĂ« gjata nĂ« rast lufte bĂ«rthamore.

Televizioni shtetëror rus tregoi avionin gjigant duke u ngritur nga një pistë që i përket një fabrike në Kazan, e cila prodhon avionin supersonik të modernizuar. Nga ana tjetër autoritetet e Kremlinit shpërndanë videot e presidentit rus në kabinën e pilotimit, teksa fluturonte me avionin supersonik.

[embedded content]

Putin, i cili pritet të fitojë lehtësisht një mandat tjetër gjashtëvjeçar muajin e ardhshëm, e bëri fluturimin në një kohë kur Moska dhe Perëndimi janë në mosmarrëveshje për luftën e Rusisë në Ukrainë dhe vdekjen në burg të politikanit opozitar Alexei Navalny.

Disa diplomatë rusë dhe amerikanë thonë se nuk mbajnë mend një kohë të marrëdhënieve më të këqija midis dy fuqive më të mëdha bërthamore në botë, duke përfshirë krizën e raketave Kubane të vitit 1962.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts