Bota

Vrasja brutale e transgjinores, çifti i adoleshentëve dënohen me burg të përjetshëm

vrasja brutale e transgjinores cifti i adoleshenteve denohen me burg te perjetshem

Autorët e vrasjes së Brianna Ghey janë dënuar me burgim të përjetshëm për vrasjen e saj “brutale, të planifikuar dhe sadiste”. Scarlett Jenkinson dhe Eddie Ratcliffe vranë 16-vjeçaren në një park në Cheshire në shkurt 2023. Gjykatësja Justice Yip tha se Jenkinson ishte i motivuar nga një “dëshirë e thellë për të vrarë”, ndërsa motivimi i Ratcliffe ishte pjesërisht armiqësia ndaj identitetit transgjinor të Brianna-s.

Asaj iu dha 22 vjet burg, ndërsa Ratcliffe u dënua me minimumi për 20 vjet. Të dy adoleshentët, të cilët ishin 15 vjeç në kohën e vrasjes dhe tani janë 16 vjeç, mund të shiheshin duke ngulur sytë drejt gjykatësit dhe nuk treguan asnjë reagim të dukshëm teksa u dënuan.

Duke dënuar çiftin në Gjykatën e Kurorës së Mançesterit, gjyqtarja tha se ajo “nuk donte të ndalej në vetë vrasjen, por ishte brutale”, ndërsa viktima pësoi 28 plagë me thikë. “Të marra së bashku lëndimet tregojnë për një sulm shumë të qëndrueshëm dhe të dhunshëm”, shtoi ajo.

“Mjerisht, Brianna nuk mund ta ketë humbur vetëdijen menjëherë dhe ajo duhet të ketë qenë e vetëdijshme se po sulmohej”. Familja e Brianna-s ishte ulur nëpër disa stola. Babai i saj Peter Spooner pohoi me kokë kur u dha dënimi i Jenkinson. Të pranishëm kanë qenë edhe familjarët e vrasësve.

Nëna e Jenkinson-it mund të shihej duke qarë ndërsa përfundoi seanca. Yip tha se fantazia e Jenkinson për të vrarë ishte bërë realitet kur ajo joshi Brianna në park. Ndërsa ajo pranoi se Jenkinson kishte qenë forca shtytëse pas planit, ajo tha se do të ishte “krejtësisht e gabuar të trajtohej [Ratcliffe] si nën kontrollin e Scarlett”.

Ajo shtoi se mesazhet e dërguara nga Ratcliffe ishin “transfobike dhe dehumanizuese”, duke shtuar se ai “pa dyshim shfaqi armiqësi ndaj Brianna-s bazuar në identitetin e saj transgjinor”.

 131838850 725c30ed2061fd4ccc2f3663d4c2269f8bba5aa4.jpg
131838850 725c30ed2061fd4ccc2f3663d4c2269f8bba5aa4.jpg
Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts