Shqiperia

Vrau me plumb në kokë shqiptaren Danjela Neza, gjykata italiane jep dënim përjetë për autorin dhe 418 mijë euro dëmshpërblim për familjen

vrau me plumb ne koke shqiptaren danjela neza gjykata italiane jep denim perjete per autorin dhe 418 mije euro demshperblim per familjen
vrau me plumb ne koke shqiptaren danjela neza gjykata italiane jep denim perjete per autorin dhe 418 mije euro demshperblim per familjen

Burg i përjetshëm. Kështu vendosën gjyqtarët e Gjykatës së Assizes të Savonës për Safayou Sow, shtetasin 27-vjeçar të Guinesë, i cili vrau ish-partneren e tij Danjela Neza natën mes 5 dhe 6 majit 2023 në Savona. Sow është dënuar edhe për dëmshpërblim të nënës së viktimës me 318 mijë euro dhe vëllait të tij me 100 mijë. Gjykata vendosi gjithashtu edhe izolimin e tij për një vit.

Prokurori publik Luca Traversa kishte kërkuar 30 vjet burgim për Sow, duke u motivuar kërkesën në tre rrethana rënduese (marrëdhënie emocionale, paramendim dhe motive të kota), por duke kujtuar se Sow u dorëzua spontanisht në polici dhe se më vonë ai bashkëpunoi me hetuesit duke u siguruar atyre fjalëkalimi e celularit të viktimës (i cili përmbante regjistrimin audio të momenteve të fundit të jetës së gruas).

Takimi i fundit mes Danjelës dhe Sefayou

Sow kishte mbërritur në Itali me një varkë dhe kishte gjetur punë si pjatalarëse në restorantin ku punonte Neza. Mes të dyve lindi një lidhje, e cila më pas u mbyll nga ana e vajzës. Si përgjigje, Sow i kishte kërkuar asaj të jepte dorëheqjen, e ndjekur nga takimi i fundit, tragjik, në kopshtet ngjitur me stacionin. Danjela Neza u qëllua me plumb në kokë. Menjëherë më pas vetë Sow telefonoi në 112: “Kam vrarë një grua, ejani të më merrni”. Para gjyqtarit ai më pas dha një histori të saktë: të dy kishin bërë një takim të fundit, mundësia e fundit klasike për të sqaruar gjërat dhe ndoshta për t’u rikthyer bashkë. Në vend të kësaj ata u grindën, kështu që ai mori një armë gjysmë automatik të kalibrit 22 (me numrin serial të hequr) nga makina, e drejtoi në kokën e Danjelës dhe qëlloi. Më pas ai thirri 112, duke rrëfyer gjithçka.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts