Bota

Zelensky mesazh të qartë Putinit: Drejtësia është më e fortë se sa muret e Kremlinit

zelensky mesazh te qarte putinit drejtesia eshte me e forte se sa muret e kremlinit
zelensky mesazh te qarte putinit drejtesia eshte me e forte se sa muret e kremlinit

“Komuniteti ndërkombëtar duhet të sigurojë që çdo agresor duhet të paguajë më pas”. Kështu deklaroi presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i cili foli përmes një lidhje skype në konferencën ministrore në Hagë për ‘Rikthimin e drejtësisë për Ukrainën’.

“Drejtësia është linja nga ku mund të nisë lëvizja drejt paqes së sigurt. Armët në fakt ofrojnë mbrojtje fizike, por është drejtësia ajo që rivendos ndjenjën e sigurisë në jetë që ishte mbrojtur me përdorimi i armëve. Është drejtësia ajo që sjell gjithashtu një ndjenjë parashikueshmërie në marrëdhëniet globale. Çdo agresor potencial duhet të dijë se çfarë e pret nëse shkatërron paqen. Është drejtësia ajo që mund të sigurojë që kjo të ndodhë”, tha Zelensky, duke kujtuar përvjetorin e dytë të masakrës së Buçës, emrat e të gjitha viktimave nuk dihen ende, duke e cilësuar “një simbol i ligësisë ruse për të gjithë botën”.

Po ashtu ai i drejtoi një mesazh presidentit Putin se drejtësia është më e fortë se muret e Kremlinit. “Vetëm puna jonë e përbashkët mund ta garantojë këtë”, përfundoi Zelensky.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts