Bota

Zgjedhjet Europiane/ Publikohet projeksioni i parë, ja si pritet të ndahen 720 vendet në PE

zgjedhjet europiane publikohet projeksioni i pare ja si pritet te ndahen 720 vendet ne pe

Parlamenti Evropian ka paraqitur parashikimet e tij të para të rezultateve në zgjedhjet e BE-së.

pee

Nga rezultatet e parashikuara, nga 720 vende në total Partia Popullore Evropiane pritet të marrë 181 vende në Parlamentin e ri.

Socialistët renditet të dytët me 135 vende dhe e treta Renew me 82 vende.

Ky është një total prej 398 vendesh për koalicionin e madh aktual. Aktualisht, këto tre grupe kanë 417 deputetë në Parlament.

Dy grupet më në të djathtë rezultojnë me një rritje të mbështetjes, pasi Knservatorët dhe reformistët evropianë rezultojnë me 71 deputetë dhe Identiteti dhe Demokracia me 62.

Të Gjelbrit parashikohet me 53 vende me të Majtët në 34.

projeksionet pe

LEXO EDHE: Rezultatet paraprake në zgjedhjet për PE/ E djathta ekstreme kryeson në Francë, lë pas aleatët e Macron! Në Greqi, Mitsotakis merr shumicën

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.co

Similar Posts