Bota

Zhduket avioni ku po udhëtonte zëvendëspresidenti i një shteti në Afrikë

zhduket avioni ku po udhetonte zevendespresidenti i nje shteti ne afrike

































Një avion që transportonte zëvendëspresidentin e Malawisë, Saulos Chilima dhe nëntë të tjerë është zhdukur, thuhet në një deklaratë nga zyra e presidentit.

Saulos Chilima

Avioni i Forcave të Mbrojtjes së Malawi “doli nga radari” pasi u largua nga kryeqyteti, Lilongwe, të hënën në mëngjes.

Presidenti urdhëroi një operacion kërkimi dhe shpëtimi pasi zyrtarët e aviacionit nuk ishin në gjendje të kontaktonin avionin.

Ai duhej të ulej në Aeroportin Ndërkombëtar Mzuzu, në veri të vendit, vetëm pas orës 10:00 me orën lokale.

Pasi u informua për incidentin, Presidenti i Malavisë, Lazarus Chakwera, anuloi fluturimin e tij të planifikuar për në Bahamas.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.co

Similar Posts