Bota

Admirali britanik: Rusia nuk dëshiron konflikt me NATO-n

admirali britanik rusia nuk deshiron konflikt me nato n
admirali britanik rusia nuk deshiron konflikt me nato n

Presidenti rus Vladimir Putin nuk dëshiron vërtet një konflikt me NATO-n sepse në atë skenar Rusia do të humbiste shpejt, tha kreu i Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar, Admirali Sir Tony Radakin.

Duke folur nĂ« njĂ« ngjarje nĂ« LondĂ«r, Admirali Sir Tony Radakin tha se “fakti i pashmangshĂ«m Ă«shtĂ« se çdo sulm ose inkursion rus kundĂ«r NATO-s do tĂ« shkaktonte njĂ« pĂ«rgjigje dĂ«rrmuese”.

Radakin tha se pushtimi rus i UkrainĂ«s kishte treguar se ajo ishte “dukshĂ«m mĂ« pak e aftĂ« nga sa prisnim”.

“Forca e saj Ajrore nuk ka arritur tĂ« marrĂ« kontrollin e ajrit. Marina e saj ka parĂ« 25% tĂ« anijeve tĂ« saj nĂ« Detin e Zi tĂ« fundosur ose dĂ«mtuar nga njĂ« vend pa marinĂ«,” tha Radakin, duke iu referuar sukseseve tĂ« UkrainĂ«s nĂ« Detin e Zi.

Ai shtoi: “Ushtria ruse ka humbur rreth 3,000 tanke, afro 1,500 artileri dhe mbi 5,000 automjete tĂ« blinduara luftarake”.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts