Bota

Zelensky: Që terrori të ndalet, Putini duhet të humbasë

zelensky qe terrori te ndalet putini duhet te humbase
zelensky qe terrori te ndalet putini duhet te humbase

Një botë në të cilën fiton terrori nuk do t’i pëlqente askujt, kjo është pikërisht arsyeja pse Putini duhet të humbasë, tha presidenti ukrainas, Vladimir.

Ju uroj shëndet, shokë ukrainas!

“Së pari. Disa përmbledhje të vizitave. Gjëja kryesore janë marrëveshjet e reja të mbrojtjes, paketa të reja. Do të ketë më shumë artileri dhe më shumë prodhim të përbashkët me partnerët tanë. Ne përdorim çdo takim dhe çdo ditë për të ofruar më shumë aftësi për luftëtarët tanë. I jam mirënjohës të gjithë partnerëve tanë që na ndihmojnë në mënyrën se si kemi nevojë. Dhe në kohën e duhur, pa vonesa.

Ne patëm bisedime të mira në Shqipëri – si gjithmonë, mbështetje parimore. Dhe jo vetëm për sa i përket marrëdhënieve tona dypalëshe, por edhe për atë se si ta bëjmë më kuptimplotë dialogun me ato shtete që janë ende të rezervuara në mbështetjen e tyre. Zoti kryeministër Rama, faleminderit edhe një herë.

Ky ishte tashmë samiti i dytë Ukrainë – Evropë Juglindore. Kemi pasur takime të mira me përfaqësuesit e Kroacisë, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut, Moldavisë, Bosnje-Hercegovinës dhe Serbisë. Nuk duhet t’i zbuloj të gjitha detajet tani, por mund të them se arritëm të arrijmë pikërisht atë që prisnim. Gjithashtu, të gjithë pjesëmarrësit e samitit, të gjitha vendet e Evropës Juglindore, do të marrin pjesë në Samitin Global të Paqes – samiti i parë për Formulën e Paqes në nivel liderësh. Është planifikuar të mbahet në Zvicër. Dhe ne tashmë shohim mundësi për përfaqësim të gjerë të vendeve nga e gjithë bota.

Bëhej fjalë për një paqe të drejtë, për samitin e parë të liderëve mbi Formulën e Paqes, për mundësitë në botë sot për të ulur kaosin dhe shkatërrimin për të cilin folëm unë dhe Princi i Kurorës në Arabinë Saudite. Ishte një bisedë shumë e thellë, pozitive. Unë jam mirënjohës për vëmendjen ndaj Ukrainës dhe për këshillat. Ne duhet të sigurojmë pjesëmarrjen më të gjerë të mundshme të komunitetit global në adresimin e çështjeve globale. Rivendosja e fuqisë së plotë të ligjit ndërkombëtar dhe parandalimi i agresionit është pikërisht kjo çështje. Biseduam edhe për projekte të përbashkëta ekonomike dhe teknologjike me Arabinë Saudite. Ne e vlerësojmë një bashkëpunim të tillë. Dhe është e rëndësishme që ekipet tona të zbatojnë marrëveshjet e projektit sa më shpejt që të jetë e mundur. Të dyja vendet tona do të përfitojnë nga kjo.

Sot mbajta një takim edhe për drejtimin evropian – marrëdhëniet tona me Bashkimin Evropian, detyrat për këtë vit, integrimi në përgjithësi, dhe konkretisht për marrëdhëniet me fqinjët tanë në Bashkimin Evropian. Prioriteti ynë është i qartë: të gjitha marrëveshjet ekzistuese duhet të zbatohen dhe çdo fjalë që thuhet duhet të vihet në praktikë. Kjo është pikërisht qasja që po merr Ukraina në drejtimin evropian. Dhe falë kësaj ne kemi arritur tashmë rezultate historike.

Është arritur vendimi politik për nisjen e bisedimeve për anëtarësim në BE, tha Zelensky.

Ky vit duhet të jetë një kohë e negociatave reale për anëtarësim. Mund të fillojmë që në pranverë dhe të ndërmarrim hapat e parë negociues. Edhe ky vit duhet të jetë një kohë e pragmatizmit maksimal në marrëdhëniet me fqinjët tanë. Të gjithë e shohin se Rusia nuk do të ndalet. Ata në Moskë duan një garë armatimi dhe valë të reja destabilizimi. Të gjithë ne në Evropë duhet ta kuptojmë këtë qartë. Nëse liria e njërit bie, as liria e të gjithë të tjerëve nuk do të përballojë. Ky është realiteti. Ne duhet të mbrohemi. Dhe ne mund të mbrohemi. Ne duhet të arrijmë qëllimet tona të përbashkëta.

Falenderoj të gjithë ata që janë në poste luftarake, në misione luftarake, në betejë tani. Krasnohorivka, Novomykhailivka, Kupyansk, sektori Bakhmut, sektori Avdiivka dhe sektorët jugor. Vlen të kujtohet se stabiliteti global mbështetet vetëm në guximin dhe përkushtimin e luftëtarëve ukrainas dhe të gjithë kombit tonë. Janë emrat ukrainas që përmenden në raportet e vijës së parë, por të gjithë e kuptojnë dhe e shohin se qëllimet e Putinit janë shumë më të gjera. Një botë në të cilën fiton terrori nuk do t’i pëlqente askujt, kjo është pikërisht arsyeja pse Putini duhet të humbasë. Njerëzit tanë në Ukrainë janë në gjendje ta sigurojnë këtë – me mbështetje të mjaftueshme. Mbështetje me atë që bota ka tashmë në depot e armëve, në normat e së drejtës ndërkombëtare dhe në mendjet e liderëve të saj.

Lavdi dhe mirënjohje për të gjithë heronjtë tanë! Qoftë i ndritshëm dhe i përjetshëm kujtimi i secilit prej luftëtarëve tanë – çdo burri dhe gruaje ukrainase që dha jetën për hir të Ukrainës.

Lavdi Ukrainës!”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts