Bota

Afrika e Jugut i kërkon Gjykatës Botërore të vendosë më shumë masa kundër Izraelit

afrika e jugut i kerkon gjykates boterore te vendose me shume masa kunder izraelit
afrika e jugut i kerkon gjykates boterore te vendose me shume masa kunder izraelit

Afrika e Jugut i ka kërkuar Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë ( ICJ ) të urdhërojë masa shtesë emergjente kundër Izraelit, i cili po shkel masat tashmë të vendosura, tha gjykata e lartë e OKB-së.

Në janar, Gjykata Botërore, siç njihet edhe GJND-ja, urdhëroi Izraelin të përmbahej nga çdo akt që mund të binte nën Konventën e Gjenocidit dhe të siguronte që trupat e tij të mos kryenin akte gjenocidale kundër palestinezëve , pasi Afrika e Jugut akuzoi Izraelin për gjenocid të udhëhequr nga shteti. Gaza.

Më shumë se 30,700 palestinezë janë vrarë që atëherë dhe mbi 72,000 të tjerë janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Izraeli ka vendosur gjithashtu një bllokadë gjymtuese në Rripin e Gazës, duke e lënë popullsinë e tij, veçanërisht banorët e Gazës veriore, në prag të urisë.

Lufta izraelite ka shtyrë 85% të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60% e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë . Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Aviv-in të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts