Bota

Kina do të vazhdojë të mbështesë punën e UNRWA në Gaza

kina do te vazhdoje te mbeshtese punen e unrwa ne gaza
kina do te vazhdoje te mbeshtese punen e unrwa ne gaza

Një i dërguar kinez tha se Kina do të vazhdojë të mbështesë punën e Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punën për Refugjatët Palestinë në Lindjen e Afërt (UNRWA) në Gaza.

“Kina do të vazhdojë të punojë me komunitetin ndërkombëtar për të mbështetur punën e UNRWA dhe agjencive të tjera humanitare në Gaza dhe për të bërë përpjekje të palodhura për t’i dhënë fund armiqësive në Gaza, për të zbutur krizën humanitare, për të zbatuar zgjidhjen me dy shtete dhe për të arritur paqen e qëndrueshme dhe stabilitetin në Lindjen e Mesme”, tha Geng Shuang, zëvendës përfaqësuesi i përhershëm i Kinës në Kombet e Bashkuara, në konferencën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së për UNRWA.

Geng theksoi se prania dhe puna e UNRWA-s kanë qenë të domosdoshme dhe të pazëvendësueshme për mbi 2 milionë njerëz në Gaza për të marrë ndihmën humanitare ndërkombëtare.

“Duke rrezikuar jetën e tyre, stafi i UNRWA-s ka ndërtuar një litar shpëtimi për njerëzit në Gaza me përpjekjet dhe sakrificat e tyre,” tha ai.

I dërguari kinez vuri në dukje se është shqetësuese që kohët e fundit UNRWA i është nënshtruar sulmeve dhe akuzave sistematike, si dhe bojkotit të njëanshëm dhe trajtimit të padrejtë nga Izraeli.

“Për këtë, ne shprehim shqetësime serioze dhe kundërshtim të fortë. Ne mbështesim OKB-në në kryerjen e hetimeve të pavarura dhe të drejta për akuzat përkatëse kundër stafit të UNRWA-s dhe i bëjmë thirrje Izraelit dhe të gjitha palëve përkatëse të ofrojnë të gjithë bashkëpunimin në lidhje me hetimet,” tha Geng.

Geng tha se nisja e hetimeve nuk duhet të përdoret për të mohuar apo edhe dëmtuar punën e UNRWA-s, e lëre më të sulmojë stafin e ndihmës së UNRWA-s dhe agjencive të tjera humanitare.

“Në situatën jashtëzakonisht të vështirë aktuale, pezullimi i mbështetjes për UNRWA është i barabartë me privimin e njerëzve në Gaza nga shpresa e tyre e fundit për mbijetesë dhe ndëshkim kolektiv për palestinezët e varur nga UNRWA,” tha ai.

“Ne u bëjmë thirrje donatorëve përkatës që të marrin në konsideratë plotësisht situatën katastrofike me të cilën po përballet populli i Gazës, veçanërisht gratë dhe fëmijët, të vendosur nga tabloja e madhe e ndihmës humanitare për Gazën dhe të rifillojnë menjëherë financimin e tyre për UNRWA,” shtoi ai.

I dërguari kinez tha se një armëpushim i menjëhershëm në Gaza është “thirrja dërrmuese” e komunitetit ndërkombëtar dhe një vendim i vonuar prej kohësh që duhet të ishte marrë nga Këshilli i Sigurimit. Megjithatë, për shkak të pengimit të vazhdueshëm të një anëtari të përhershëm, këshilli ende nuk ka marrë asnjë masë për këtë, tha Geng.

“Ne i bëjmë thirrje këtij vendi që të mbajë një qëndrim të drejtë dhe të përgjegjshëm dhe të mos vazhdojë të jetë në anën e kundërt të komunitetit ndërkombëtar”, tha ai.

Geng tha se Izraeli duhet të ndalojë menjëherë ofensivën e tij ushtarake kundër Gazës, të ndalojë zhvendosjen e detyruar të popullit palestinez, të përmbushë në mënyrë efektive detyrimet e tij si një fuqi pushtuese, të sigurojë akses në furnizimet humanitare dhe të garantojë sigurinë e agjencive humanitare, duke përfshirë UNRWA dhe të personelit të tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts