Bota

Aleatët e kundërshtuan, Macron i qëndron planit të dërgimit të trupave në Ukrainë: E kam menduar mirë propozimin tim

aleatet e kundershtuan macron i qendron planit te dergimit te trupave ne ukraine e kam menduar mire propozimin tim
aleatet e kundershtuan macron i qendron planit te dergimit te trupave ne ukraine e kam menduar mire propozimin tim

Presidenti francez Emmanuel Macron konfirmoi se ai propozoi dërgimin e trupave perëndimore në Ukrainë në mënyrë të qëllimshme, duke theksuar se ai “peshoi” fjalët e tij dhe “i mendoi ato mirë “.

“Këto janë tema mjaft serioze. Çdo fjalë e imja për këtë çështje është e peshuar, e menduar dhe e llogaritur,” u tha ai gazetarëve gjatë vizitës në fshatin e ardhshëm olimpik në periferi të Parisit.

Në të njëjtën kohë, kreu i shtetit u përmbajt nga çdo “koment gjeopolitik” në këtë drejtim, duke bërë thirrje kundër miksimit të çështjes së Ukrainës me tema të tjera.

“Sporti duhet të kontribuojë për paqen dhe qetësinë”, shtoi ai.

Presidenti francez Emmanuel Macron propozoi më 26 shkurt se në një takim në Paris, ku përfaqësuesit e rreth 20 vendeve perëndimore diskutuan mbështetjen e mëtejshme për Ukrainën në konfliktin me Rusinë, mundësinë e dërgimit të trupave tokësore të vendeve perëndimore në Ukrainë.

Ai theksoi se nuk është arritur konsensus, por një skenar i tillë nuk mund të përjashtohet në të ardhmen. Pas konferencës, përfaqësuesit e shumicës së vendeve pjesëmarrëse thanë se ata nuk kishin ndërmend të dërgonin trupa në Ukrainë dhe ishin kundër pjesëmarrjes së tyre në operacionet ushtarake kundër Rusisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts