Bota

Amerikania e mbijetuar: Ajo që po ndodh në Gaza është ‘jo e drejtë’

amerikania e mbijetuar ajo qe po ndodh ne gaza eshte jo e drejte
amerikania e mbijetuar ajo qe po ndodh ne gaza eshte jo e drejte

Amerikania Deborah Darwel, e cila banon në Rripin e Gazës, tha se ajo që po ndodh në Gaza “nuk është e drejtë” dhe të gjithë arabët dhe bota duhet të jenë këtu për të ndihmuar.

“Unë jam këtu sepse nuk dua që Izraeli të marrë të gjithë Gazën dhe Palestinën,” tha ajo.

Ekipet e Mbrojtjes Civile Palestineze shpëtuan Darwel pasi apartamenti i saj u shkatërrua, sipas dëshmitarëve që folën.

Darwel, 62 vjeçe, i cila jeton prej vitesh në Gaza , pasi u tërhoq nga rrënojat dhe u transferua në Spitalin e Martirëve Al-Aksa, tha në një deklaratë: “Izraeli bombardoi banesën time … dhe mendova se do të vdisja sepse nuk mund të merrja frymë dhe nuk mund të lëvizja”.

Ajo tha se bërtiti nga dhimbjet ekstreme pasi copa të mëdha rrënojash ranë në shpinë dhe në këmbë.

Arsyeja e saj për të qëndruar në Gaza dhe për të mos udhëtuar me pjesën tjetër të komunitetit amerikan : “Sa herë përpiqem të them se nëse shkoj jashtë vendit, do të jem si një zog që cicëron vetëm,” tha ajo.

“Unë me të vërtetë besoj se të gjithë duhet të trajtohen në mënyrë të barabartë . Ju nuk mund të largoheni nga vendi që besoni se palestinezët kanë të drejtë,” tha ajo. “Unë kurrë nuk do të largohem sepse nëse Izraeli do të marrë të gjithë Gazën ose të gjithë Palestinën, ata duan që të gjithë të largohen, kështu që unë qëndrova sepse nuk dua që ata të marrin Palestinën.

Darwel tha se tani ndihet si e huaj në Gaza.

“Të gjithë amerikanët duhet të mbështesin Gazën. Gjithçka që ndodh këtu është e padrejtë dhe duhet të ndalet menjëherë,” shtoi Darwel.

SHBA evakuoi qindra shtetas të saj nga Rripi i Gazës gjatë dy muajve të parë të luftës aktuale izraelite në enklavë përmes pikës kufitare Rafah me Egjiptin.

Amerikanët punonin me institucione ndërkombëtare dhe ndihmëse në Gaza ose ishin martuar me palestinezë dhe jetonin në territorin bregdetar.

Disa palestinezë me nënshtetësi amerikane u plagosën në tetor në bastisjet që synonin qytetin e Gazës në fillim të luftës.

Që nga 7 tetori, Izraeli ka zhvilluar një luftë shkatërruese në Gaza, duke lënë dhjetëra mijëra viktima civile, kryesisht fëmijë dhe gra, si dhe një katastrofë të paprecedentë humanitare dhe shkatërrim masiv të infrastrukturës, duke bërë që Tel Aviv të paraqitet para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësia për akuzat e “gjenocidit”.

Si rezultat i luftës dhe kufizimeve izraelite, banorët e Gazës, veçanërisht në Gaza dhe qeveritë veriore të Gazës, janë në prag të urisë, mes mungesës së madhe në ushqim, ujë, ilaçe dhe karburant, me 2 milionë palestinezë të zhvendosur nga enklava për 17. vjet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts