Shqiperia

Arti në zi, ndahet nga jeta piktori i njohur Ali Oseku

arti ne zi ndahet nga jeta piktori i njohur ali oseku
arti ne zi ndahet nga jeta piktori i njohur ali oseku

Piktori i njohur Ali Oseku është ndarë nga jeta ditën e sotme. Oseku njihet si një prej artistëve më emblematik të artit shqiptar në 50 vitet e fundit.

Fatkeqësisht ai nuk arriti të fitonte dot betejën me sëmundjen e rëndë.

Ali Oseku (1944) Lindi në Tiranë, në një familje me origjinë nga Gjakova. Liceun artistik e mbaron në vitin 1963, ndërsa Institutin e Lartë të Arteve në vitin 1969. Pas studimeve, artisti fillon punë si skenograf në TOB.

NĂ« vitin 1973, nĂ« valĂ«n e ndĂ«shkimeve shtetĂ«rore nĂ« fushĂ«n e artit dhe kulturĂ«s, artisti dĂ«nohet me burg deri nĂ« vitin 1979. Pas kĂ«saj periudhe, artisti punon si punĂ«tor i thjeshtĂ«, deri nĂ« rĂ«nien e sistemit. Pas viteve ’90, do ishte njĂ« nga zĂ«rat mĂ« aktivĂ« tĂ« skenĂ«s artistike vendase.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts