Shqiperia

Ndarja nga jeta e piktorit Ali Oseku, Leskaj: Ishte artist guximtar dhe njeri modernist

ndarja nga jeta e piktorit ali oseku leskaj ishte artist guximtar dhe njeri modernist
ndarja nga jeta e piktorit ali oseku leskaj ishte artist guximtar dhe njeri modernist

Deputeti Bujar Leskaj, me anë të një postimi në rrjetet sociale ka shprehur ngushëllime për ndarjen nga jeta të piktorit Ali Oseku. Leskaj shprehet se Oseku ishte artist guximtar dhe njeri modernist.

“Me keqardhje mĂ«sova qĂ« miku im, piktori i shquar modernist e antikonformist, ish- i burgosuri politik nga diktatura komuniste, pedagogu Ali Oseku ndĂ«rroi jetĂ« nĂ« moshĂ«n 80- vjeçare. Ali Oseku ishte artisti, i cili asnjĂ«herĂ« nuk u pĂ«rshtat me metodat krijuese tĂ« Realizmit Socialist. NĂ« pikturat e tij nuk ka figura. NĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n kohĂ« qĂ« njĂ«ri shikon njĂ« mal, njĂ« tjetĂ«r shikon format e kraterit tĂ« njĂ« vullkani. Ishte njĂ« piktor guximtar e modernist i lindur”, shprehet Leskaj.

Postimi i deputetit Bujar Leskajt:

Me keqardhje mësova që miku im, piktori i shquar modernist e antikonformist, ish- i burgosuri politik nga diktatura komuniste, pedagogu Ali Oseku ndërroi jetë në moshën 80- vjeçare.

Ali Oseku ishte artisti, i cili asnjëherë nuk u përshtat me metodat krijuese të Realizmit Socialist. Në pikturat e tij nuk ka figura. Në të njëjtën kohë që njëri shikon një mal, një tjetër shikon format e kraterit të një vullkani. Ishte një piktor guximtar e modernist i lindur.

Ali Oseku nĂ« vitet ‘70 bĂ«nte pjesĂ« nĂ« piktorĂ«t e rinj, tĂ« cilĂ«t eksperimentonin njĂ« art “ndryshe” nga ai i realizmit socialist.

Ishte “verbuese” pĂ«r frymĂ«n e realizmit socialist “drita” e pikturave e  skenografive tĂ« tij, çka solli nĂ« vitet ’70 jo vetĂ«m burgosjen e mĂ« pas privimin nga jeta artistike, por edhe qĂ« detyruan autorin qĂ« tĂ« digjte veprat e tij


Nga ajo kohĂ« mbetĂ«n vetĂ«m  “Portreti i nĂ«nĂ«s” e “Portret burri”


BashkĂ«kohĂ«s i disa prej emrave mĂ« tĂ« shquar tĂ« artit shqiptar, Ali Oseku nĂ« vitet 1959 – 1963 ndoqi liceun artistik “Jordan Misja”. NĂ« vitin 1969, u diplomua pĂ«r pikturĂ« nĂ« “AkademinĂ« e Arteve tĂ« Bukura”, TiranĂ«. Nga viti 1970 deri nĂ« vitin 1973 bĂ«het skenograf i “Teatrit KombĂ«tar tĂ« Operas dhe Baletit”.

Ishte njĂ« nga artistĂ«t e dĂ«nuar me burg nĂ« vitin 1975 nĂ« burgun famĂ«keq tĂ« Spaçit, pasi ishte dĂ«rguar pĂ«r riedukim mĂ« 1973. U dĂ«nua sepse vepra e tij u cilĂ«sua moderne. Pas daljes nga burgu (1979), punoi si punĂ«tor krahu pa tĂ« drejtĂ« tĂ« ekspozimit deri nĂ« vitin ’91, kur iu kthye krijimtarisĂ« duke qenĂ« kurator nĂ« GalerinĂ« KombĂ«tare tĂ« Arteve dhe mĂ« pas pedagog e shef katedre nĂ« AkademinĂ« e Arteve tĂ« Bukura.

Nga viti 1998 deri nĂ« vitin 2014, u bĂ« Profesor i Asociuar dhe PĂ«rgjegjĂ«s i Departamentit tĂ« GrafikĂ«s nĂ« “Akademia e Arteve tĂ« Bukura”, TiranĂ«. NĂ« vitin 2014 e nĂ« vazhdim, piktor nĂ« krijimtarinĂ« e lirĂ«.

Me ndryshimet e sistemit politik nĂ« ShqipĂ«ri pas viteve ’90, mjeshtri Ali Oseku u bĂ« njĂ« ndĂ«r emrat mĂ« tĂ« lakuar nĂ« artin pamor shqiptar.

Ka realizuar një numër të madh pikturash dhe ka marrë pjesë në disa ekspozita brenda dhe jashtë vendit, pas shembjes së regjimit komunist.

Ekspozita e tij e fundit u hap nĂ« 2023 me titull:  “All light Ă«e cannot see” – E gjithĂ« drita qĂ« nuk mund tĂ« shohim.

Ali Oseku nuk vdes kurrë. Thjesht ai do të pushojë pak në paqe për të ngjyrosur qiellin me dritën, elegancën, shpirtin e lire dhe bujarinë e tij!

I paharruar, Mjeshtër i Madh , fisniku

Ali Oseku !

(Balkanweb)

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts