Bota

BBC publikon shifrat tronditëse: Lufta në Gaza i mori jetën 13.800 fëmijëve, 70% e viktimave gra dhe të mitur

bbc publikon shifrat tronditese lufta ne gaza i mori jeten 13 800 femijeve 70 e viktimave gra dhe te mitur
bbc publikon shifrat tronditese lufta ne gaza i mori jeten 13 800 femijeve 70 e viktimave gra dhe te mitur

Statistikat regjistrojnë tmerret e gjashtë muajve të fundit.

Më shumë se 33.000 palestinezë të Gazës, shumica e të cilëve ishin civilë, janë vrarë, sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi.

Ndarja e fundit demografike e ministrisë nga 5 prilli tregon se më shumë se 70% e të vrarëve ishin gra dhe fëmijë.

Një grafikë tregon rritjen e individëve të vrarë gjatë luftës në Gaza, nga 0 më 7 tetor 2023 në pak më pak se 35,000 më 5 prill.

Sipas ‘Save the Children’, 13.800 fëmijë palestinezë në Gaza janë vrarë dhe mbi 12.009 janë plagosur.

UNICEF raporton se të paktën 1.000 fëmijëve u janë amputuar njëra ose të dyja këmbët.

Më shumë se 1.7 milionë njerëz janë zhvendosur brenda vendit, sipas Kombeve të Bashkuara.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts