Bota

BE-ja i përgjigjet kërcënimeve të Putinit për luftë bërthamore: Pushtoi Ukrainën, tani po mashtron rusët

be ja i pergjigjet kercenimeve te putinit per lufte berthamore pushtoi ukrainen tani po mashtron ruset
be ja i pergjigjet kercenimeve te putinit per lufte berthamore pushtoi ukrainen tani po mashtron ruset

Vladimir Putin “vazhdon të mashtrojë kombin e tij dhe përpiqet të mashtrojë publikun ndërkombëtar, nëse ka ende dikush që e dëgjon atë,” vuri në dukje përfaqësuesi i Komisionit Evropian për Punët e Jashtme Peter Stano kur u pyet për fjalimin e presidentit rus dhe kërcënimet për përdorimin e armëve bërthamore. Ai vuri në dukje se fjalimi i Putinit është pjesë e ofertës së Putinit për rizgjedhje, si dhe një tjetër nga shumë shembuj të përpjekjeve të tij për të mohuar përgjegjësinë për luftën që filloi në Ukrainë.

“Ishte një mundësi tjetër për të që të përhapte gënjeshtrat e njohura”, theksoi Peter Stano, duke nënvizuar se “ai filloi luftën kundër Ukrainës dhe se vetëm ai është përgjegjës për të gjitha pasojat, brenda Rusisë, Ukrainës, por edhe në botë”.

Peter Stano u pyet gjithashtu për apelin e përfaqësuesve të Transnistrias drejtuar Rusisë për mbrojtje nga presioni moldav. Siç tha ai, Komisioni Evropian po i ndjek me shumë vëmendje zhvillimet në Moldavi. “Ne besojmë se stabiliteti në këtë rajon është para së gjithash në interes të qytetarëve në të dy anët e lumit Dniestër dhe në këtë kontekst inkurajojmë të dyja palët të angazhohen në një dialog konstruktiv”, theksoi ai. “BE vazhdon të mbështesë zgjidhjen paqësore dhe gjithëpërfshirëse të konfliktit, të cilit ne i qasemi në bazë të respektimit të integritetit territorial dhe sovranitetit të Republikës së Moldavisë”, përfundoi Peter Stano.

Fjalimi i Putinit me kërcënime për holokaust bërthamor

Më herët, presidenti i vendit, Vladimir Putin , mbajti fjalimin e tij vjetor për gjendjen e kombit në parlamentin rus pas vdekjes së Alexei Navalny, për të cilin vendet perëndimore fajësojnë Kremlinin. Putin e filloi fjalimin e tij në orën 12:13 me orën lokale dhe përshkroi strategjinë e politikës ruse për vitet në vijim, rreth dy javë para zgjedhjeve presidenciale ku pritet gjerësisht të rizgjedhet, duke qëndruar në Kremlin deri në vitin 2030. Sipas Sky News, në fillim të Putin u fokusua në dy çështje kryesore: pretendimi i tij se Perëndimi dëshiron të shkatërrojë Rusinë dhe besimi i tij se populli rus dhe bizneset ruse mbështesin fuqimisht “operacionin ushtarak special” në Ukrainë.

Presidenti rus tha ndër të tjera se forcat e NATO-s “po përgatiten të godasin territorin rus”, duke vendosur për këtë qëllim mjetet më efektive që kanë në dispozicion. Fati i çdo vendi që sulmon Rusinë do të jetë “shumë më tragjik” se çdo gjë që mund të përballet vendi ynë, vuri në dukje Putin. “Ata duhet të kuptojnë se ne kemi gjithashtu armë, që mund t’i mposhtin ata në tokën e tyre,” shtoi ai, duke shpjeguar se një veprim i tillë agresiv mund të shkaktojë përdorimin e armëve bërthamore. “Ata nuk e kuptojnë?” pyeti ai, duke formuluar vlerësimin se “rusofobia i verbon njerëzit dhe i heq aftësitë e tyre racionale”.

Putin ka paralajmëruar vendet e NATO-s se rrezikojnë një konflikt bërthamor nëse dërgojnë trupa në Ukrainë, duke shtuar se Rusia duhet të forcojë sektorin e saj ushtarak perëndimor pasi Finlanda dhe Suedia të bashkohen me aleancën e Atlantikut të Veriut. I zemëruar dukshëm, ai u bëri thirrje politikanëve perëndimorë të kujtojnë fatet e Adolf Hitlerit të Gjermanisë naziste dhe Napoleon Bonapartit të Francës, të cilët pushtuan vendin e tij pa sukses në të kaluarën. “Por tani pasojat do të jenë shumë më tragjike,” tha Putin. “Ata mendojnë se (lufta) është një karikaturë,” shtoi ai.

Kujtojmë se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre të rëndësishëm evropianë thanë këtë javë se nuk planifikojnë të dërgojnë trupa tokësore në Ukrainë, pasi Franca la të kuptohet për këtë mundësi.

Rusia nuk do të lejojë askënd të ndërhyjë në punët e saj të brendshme, tha Putin, duke përsëritur akuzën se Perëndimi po përpiqet të shkatërrojë Rusinë nga brenda. Presidenti rus tha se Moska ishte e gatshme për dialog me Shtetet e Bashkuara për stabilitetin strategjik, por hodhi poshtë çdo përpjekje për të detyruar Rusinë në bisedime. Ai gjithashtu vuri në dukje se Rusia ka përdorur sisteme të avancuara të armëve, duke përfshirë raketat supersonike Zircon dhe se ajo ka avantazhin ushtarak në Ukrainë.

Duke iu referuar gjendjes së kombit rus, presidenti rus u mburr me përparimin e ekonomisë ruse dhe paralajmëroi një rritje të pagës minimale. Përveç kësaj, ai u zotua se Rusia do të bëhet fuqia e katërt më e madhe ekonomike në botë në të ardhmen e afërt.

Presidenti rus iu referua edhe rënies së natalitetit në vendin e tij, duke sqaruar se ky është një trend global që qeveria ruse po përpiqet ta trajtojë. Putin u bëri thirrje qytetarëve që të kenë më shumë fëmijë, duke paralajmëruar masa shtesë mbështetëse për familjet e mëdha.

Putin tha gjithashtu se biznesmenët rusë duhet të investojnë në Rusi dhe duhet të mbrohen asetet dhe të drejtat e tyre pronësore, ndërsa taksat për bizneset e vogla dhe të mesme në Rusi duhet të ulen.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts