Bota

Biden pret kryeministrin irakian në Shtëpinë e Bardhë në mes të tensioneve në rritje

biden pret kryeministrin irakian ne shtepine e bardhe ne mes te tensioneve ne rritje
biden pret kryeministrin irakian ne shtepine e bardhe ne mes te tensioneve ne rritje

Presidenti i SHBA Joe Biden priti kryeministrin irakian Mohammed Shia al-Sudani në Shtëpinë e Bardhë për bisedime dypalëshe pasi Irani nisi një sulm të paprecedentë ndaj Izraelit.

Duke folur në Zyrën Ovale përpara takimit me dyer të mbyllura, Biden tha se SHBA-të janë të përkushtuara për sigurinë e partnerëve amerikanë në rajon, “përfshirë Irakun”.

“Partneriteti midis Irakut dhe Shteteve të Bashkuara është kritik,” tha ai. “Ne kemi parë gjatë dekadës së fundit se si trupat tona kanë shërbyer krah për krah për të mposhtur ISIS-in. Dhe këtë e kemi parë edhe në marrëveshjen tonë strategjike.”

Duke folur së bashku me Biden, al-Sudani tha përmes një përkthyesi se marrëdhënia midis Uashingtonit dhe Bagdadit është në një moment kritik, duke thënë se Iraku po kërkon të krijojë një partneritet gjithëpërfshirës afatgjatë.

“Nën frymën e partneritetit, pikëpamjet tona mund të jenë të ndryshme për atë që po ndodh në rajon,” tha ai. “Por ne jemi të sigurt për të drejtën ndërkombëtare, ligjin ndërkombëtar humanitar dhe përgjegjësinë për të mbrojtur sipas ligjit të luftës, dhe ne refuzojmë çdo agresion kundër civilëve, veçanërisht grave dhe fëmijëve.”

Takimi u njoftua fillimisht në fund të marsit si një mundësi për liderët për të diskutuar çështjet në marrëdhëniet dypalëshe, duke përfshirë zhvillimin ekonomik dhe luftën kundër Daesh/ISIS. Por sulmi i Izraelit më 1 prill në konsullatën e Iranit në Damask të Sirisë përshkallëzoi tensionet në të gjithë rajonin.

Teherani vazhdoi hakmarrjen e premtuar për bombardimin e objektit të tij diplomatik, i cili vrau shtatë këshilltarë të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike, përfshirë dy gjeneralë të lartë, të shtunën duke lëshuar një breshëri të paprecedentë raketash dhe dronësh në Izrael.

Pothuajse të gjitha raketat balistike u kapën, duke përfshirë shumë që u rrëzuan nga SHBA dhe aleatët jashtë hapësirës ajrore izraelite. SHBA-ja ka pranuar se ka përdorur avionë luftarakë, si dhe shkatërrues të marinës për të rrëzuar dhjetëra dronë dhe raketa. Të paktën një raketë iraniane u rrëzua nga një bateri Patriot ndërsa fluturonte pranë Erbilit, Irak, u tha gazetarëve të dielën një zyrtar i lartë i administratës.

Biden tha se marrëdhënia SHBA-Irak “është thelbësore për kombet tona, për Lindjen e Mesme dhe unë besoj, për botën”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts