Bota

Shefi ushtarak i Izraelit: Do t’i përgjigjemi sulmit raketor të Iranit në fundjavë

shefi ushtarak i izraelit do ti pergjigjemi sulmit raketor te iranit ne fundjave
shefi ushtarak i izraelit do ti pergjigjemi sulmit raketor te iranit ne fundjave

Shefi ushtarak i Izraelit tha se vendi i tij do t’i përgjigjet sulmit të fundjavës së Iranit, por ai nuk dha hollësi se kur dhe si ndërsa liderët botërorë i kërkuan Izraelit të mos hakmerret, duke u përpjekur të shmangë një spirale dhune në Lindjen e Mesme.

Sulmi iranian të shtunën erdhi si hakmarrje për një sulm të dyshuar izraelit dy javë më parë në një ndërtesë konsullore iraniane në kryeqytetin sirian të Damaskut që vrau dy gjeneralë iranianë . Kjo shënoi herën e parë që Irani ka nisur një sulm të drejtpërdrejtë ushtarak ndaj Izraelit, pavarësisht dekadave të armiqësisë që daton që nga Revolucioni Islamik i vendit të vitit 1979.

Irani lëshoi ​​qindra dronë, raketa balistike dhe raketa lundrimi në Izrael në sulm. Ushtria izraelite tha se 99% e dronëve dhe raketave u kapën, nga mbrojtja ajrore dhe avionët luftarakë të Izraelit dhe në koordinim me një koalicion partnerësh të udhëhequr nga SHBA.

Shefi ushtarak izraelit, Herzi Halevi tha se Izraeli po shqyrton hapat e tij të ardhshëm, por se sulmi iranian “do të përballet me një përgjigje”.

Halevi nuk dha detaje. Zëdhënësi i ushtrisë, adm. Daniel Hagari, tha se Izraeli do të përgjigjet “në kohën e duhur”.

Të dy folën në bazën ajrore Nevatim në Izraelin jugor, për të cilën Hagari tha se pësoi vetëm dëme të lehta në sulmin iranian.

Kryeministri Benjamin Netanyahu ka qenë duke u grumbulluar me zyrtarë të lartë për të diskutuar një përgjigje të mundshme. Qeveria nuk bëri asnjë njoftim për asnjë vendim.

Në një bisedë me udhëheqësin e shumicës së Dhomës së Përfaqësuesve, Steve Scalise, Netanyahu tha se “Izraeli do të bëjë gjithçka që kërkohet për të mbrojtur veten”, njoftoi zyra e kryeministrit.

Ndërsa udhëheqësit izraelitë kanë lënë të kuptohet për hakmarrje, qeveria është nën presion të madh ndërkombëtar për të mos përshkallëzuar më tej konfliktin, veçanërisht pasi sulmi iranian shkaktoi një dëm kaq të vogël.

SHBA i ka kërkuar Izraelit që të tregojë vetëpërmbajtje ndërsa kërkon të ndërtojë një përgjigje të gjerë diplomatike. Grupi i Shtatë demokracive të avancuara lëshoi ​​një deklaratë të përbashkët “duke dënuar pa mëdyshje në termat më të ashpër” sulmin iranian duke shprehur “solidaritet dhe mbështetje të plotë për Izraelin”.

SHBA gjithashtu ka punuar në vitet e fundit për të forcuar lidhjet midis Izraelit dhe shteteve të moderuara arabe në një aleancë për t’iu kundërvënë Iranit.

Pjesa më e madhe e këtij bashkëpunimi ka qenë nën ombrellën e Komandës Qendrore të SHBA-së, e cila mbikëqyr operacionet ushtarake të SHBA-së në Lindjen e Mesme. Centcom punon ngushtë me ushtritë në të gjithë rajonin, duke përfshirë Izraelin, Jordaninë, Arabinë Saudite dhe vende të tjera arabe.

SHBA, Britania dhe Jordania – një aleat kyç amerikan në rajon – kanë thënë të gjithë se forcat e tyre ajrore ndihmuan në kapjen e raketave dhe dronëve iranianë. Halevia tha se Franca dhe “partnerët e tjerë” ishin të përfshirë dhe ai vuri në dukje se “sulmi i Iranit ka krijuar mundësi të reja për bashkëpunim në Lindjen e Mesme”.

Armët iraniane fluturuan gjithashtu nëpër qiellin saudit, sipas një harte të lëshuar nga ushtria izraelite. Izraeli tha se shumica e përgjimeve u zhvilluan jashtë hapësirës ajrore izraelite, duke treguar të paktën bashkëpunimin e heshtur me sauditët.

Një sulm i njëanshëm izraelit mund t’i tendosë këto kontakte prapa skenave, veçanërisht me vende si Arabia Saudite që nuk kanë marrëdhënie diplomatike zyrtare me Izraelin. Ai gjithashtu mund të rrezikojë hapjen e një fronti të ri me Iranin në një kohë kur Izraeli është zhytur në një luftë gjashtëmujore brenda Gazës kundër militantëve të Hamasit .

Izraeli dhe Irani kanë qenë në një kurs përplasjeje gjatë gjithë luftës së Gazës. Lufta shpërtheu pasi Hamasi dhe Xhihadi Islamik, dy grupe militante të mbështetur nga Irani, kryen një sulm shkatërrues ndërkufitar më 7 tetor që vrau 1,200 njerëz në Izrael dhe rrëmbyen 250 të tjerë.

Ofensiva e Izraelit në Gaza ka vrarë mbi 33,700 palestinezë, sipas zyrtarëve lokalë të shëndetësisë, dhe ka shkaktuar shkatërrim të gjerë.

Gjatë gjithë luftës, Izraeli ka shkëmbyer zjarr përtej kufirit të tij verior me grupin militant Hezbollah të Libanit të mbështetur nga Irani, ndërsa milicitë e mbështetura nga Irani në Irak dhe Jemen kanë sulmuar gjithashtu Izraelin. Fërkimi ka mbajtur frikën e një lufte të gjithanshme potencialisht shkatërruese midis Izraelit dhe Hezbollahut, ose një konfrontimi më të gjerë të drejtpërdrejtë midis Izraelit dhe Iranit.

Udhëheqësit botërorë i bënë presion Izraelit që të mos godasë Iranin.

Kryeministri britanik Rishi Sunak tha se “të gjitha palët duhet të tregojnë përmbajtje” për të shmangur një spirale në rritje të dhunës në Lindjen e Mesme. Presidenti francez Emmanuel Macron tha se Parisi do të përpiqet të bindë Izraelin se ne nuk duhet të përgjigjemi duke e përshkallëzuar konfliktin.

Në Uashington, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby, nuk pranoi të thoshte nëse SHBA-ja kishte qenë ose pret të informohet për ndonjë plan izraelit për reagim. “Ne do t’i lëmë izraelitët të flasin për këtë,” tha ai.

“Ne nuk jemi të përfshirë në procesin e tyre të vendimmarrjes për një përgjigje të mundshme,” tha Kirby.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se SHBA nuk kërkon përshkallëzim, por tha se do të vazhdojë të mbështesë sigurinë e Izraelit. Ai u zotua të shtojë përpjekjet diplomatike kundër Iranit.

“Forca dhe mençuria duhet të jenë anët e ndryshme të së njëjtës monedhë,” tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts