Bota Sport

Çmimi i Madh i Kanadasë/ Rasëll vendos “pole position” falë… rregullores

cmimi i madh i kanadase rasell vendos pole position fale rregullores
Mercedes dhe Xhorxh Rasëll vendosën pole position në “Canadian Grand Prix” në një sesion impresionues nga britaniku që mundi kampionin në fuqi, pavarësisht se Maks Vershtapen përsëriti të njëjtën kohë.

097d05dc8e8e4a30ade1f525431d231a

Në Montreal ndodhi diçka e pazakontë. Xhorxh Rasëll dhe Maks Vershtapen kanë përshkruar për të njëjtën kohë xhiron e tyre të shpejtë të sesionit të tretë të provave zyrtare, 1:12:00.

Por sot nga vendi i parë do të niset piloti i Mercedes pasi kreu xhiron e tij më të shpejtë përpara holandezit.

Rregullorja e Formulës 1 i lejoi kështu Rasëllit të fitojë “pole pisition” e dytë në karrierë plot 679 ditë nga i pari, në Çmimin e Madh të Hungarisë në 2022-in.

Kjo është radha e nisjes në garën e të dielës:

Russell (Mercedes) 1’12”000
2. Verstappen (Red Bull) 1’12”000
3. Norris (McLaren) 1’12”021
4. Piastri (McLaren) 1’12”103
5. Ricciardo (RB) 1’12”178
6. Alonso (Aston Martin) 1’12”228
7. Hamilton (Mercedes) 1’12”280
8. Tsunoda (RB) 1’12”414
9. Stroll (Aston Martin) 1’12”701
10. Albon (Williams) 1’12”796
11. Leclerc (Ferrari) 1’12”691
12. Sainz (Ferrari) 1’12”728
13. Sargeant (Williams) 1’12”736
14. Magnussen (Haas) 1’12”916
15. Gasly (Alpine) 1’12”940
16. Perez (Red Bull) 1’13”326
17. Bottas (Sauber) 1’13”366
18. Hulkenberg (Haas) 1’13”978
19. Zhou (Sauber) 1’12”978
20. Ocon (Alpine) 1’13”435*

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.co

Similar Posts