Lifestyle

Çokollata parandalon Alzheimerin dhe ndihmon në humbjen e peshës

cokollata parandalon alzheimerin dhe ndihmon ne humbjen e peshes
cokollata parandalon alzheimerin dhe ndihmon ne humbjen e peshes

Çokollata mund të jetë një aleate e vlefshme jo vetëm për parandalimin e sëmundjeve neurodegjenerative si Alzheimer, por edhe për luftën kundër humbjes së peshës, sipas “Il Messaggero”.

Merita? Sipas artikullit të fundit të “Journal of Functional Foods” merita i atribuohet teobrominës, një alkaloid natyral i pranishëm në kokrrat e kakaos.

Studimi u krye nga një grup ekspertësh në Universitetin Zhengzhou, në provincën kineze të Henan.

Autorët e hulumtimit thanë se teobromina ka demonstruar veti neuroprotektive dhe aftësi për të parandaluar dëmtimin neuronal dhe për të përmirësuar kujtesën motorike dhe funksionet rregullatore njohëse.

Si rezultat, substanca dhe derivatet e saj janë përshkruar si agjentë efektivë për parandalimin e çrregullimeve të trurit, duke paraqitur perspektiva të rëndësishme në fushën mjekësore.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts