Shqiperia

Drejtuesit e Hysenbelliu Group takime me krerët e Kongresit Hebre Amerikan

drejtuesit e hysenbelliu group takime me kreret e kongresit hebre amerikan

Presidenti dhe zv/ presidenti i Hysenbelliu Group ditën e hënë, zhvilluan në selinë e Kongresit Hebre Amerikan një takim me ish Presidentin dhe Presidentin aktual të kësaj organizate prestigjioze.

Në bisedën e ngrohtë mes zotit Irfan Hysenbelliu dhe zotit Jack Rosen, u fol për realitetin e një miqësie tradicionale mes shqiptarëve dhe hebrenjve si dhe për projektime të mundësisë bashkëpunuese mes kompanive shqiptare dhe atyre hebreje, jo vetëm mes Shqipërisë dhe Izraelit, por veçanërisht mes dy komuniteteve në sfera të biznesit ndërkombëtar.

Ish-presidenti i Kongresit Hebre, zoti Jack Rosen një personalitet me reputacion të fuqishëm në nivele të larta të politikës dhe lobeve amerikane, ka qenë Kryetar i Kongresit Hebre Amerikan, Këshillit Amerikan për Hebrenjtë në Botë dhe kompanisë ndërkombëtare të investimeve Rosen Partners. Gama e gjerë e interesave të tij të biznesit përfshin sipërmarrje që operojnë në të gjithë Shtetet e Bashkuara, Evropë dhe Azi në fushën e pasurive të paluajtshme, kujdesit shëndetësor dhe telekomunikacionit.

Rosen është shumë aktiv në çështjet qeveritare dhe politike. Ai është një mik prej kohësh i Presidentit Biden, Presidentit Clinton dhe Presidentit Bush. Ai u emërua nga Presidenti Clinton dhe Presidenti Bush si delegat në Këshillin Përkujtimor të Holokaustit të Shteteve të Bashkuara, në Organizatën e Shteteve Amerikane dhe në Konferencën e OSBE-së mbi Antisemitizmin. Ai ka qenë në shumë misione të Kongresit Amerikan si dhe profesor në Universitetin e Pekinit ku ka dhënë leksione në programin e diplomuar në Master në Administrim Biznesi. Rosen, ka shërbyer më parë në Bordin e Guvernatorëve në Universitetin Hebraik.

Ndërkohë që Presidenti aktual i Kongresit zoti Daniel Rosen në takimin konfidencial me zëvendëspresidentin e Hysenbelliu Grup Fatmir Hysenbelliu, shprehu gadishmërinë për bashkëpunim dhe shkëmbime takimesh në nivele partneriteti dhe sipërmarrjesh në sektorë të ndryshëm të sipërmarrjeve. Zoti Rosen në vitin 2014 u emërua nga Presidenti Obama si anëtar i Këshillit Përkujtimor të Holokaustit të Shteteve të Bashkuara, Bordit të Besuar për Muzeun e Holokaustit në Uashington, DC.

19d191b7 08b9 4881 Bbdd Eafb93d0f004
19d191b7 08b9 4881 Bbdd Eafb93d0f004

NdĂ«rsa presidenti Biden e emĂ«roi Daniel Rosen nĂ« shkurt 2023 nĂ« KĂ«shillin e Eksportit tĂ« Presidentit (President’s Export Council), entiteti kryesor kĂ«shillimor i ShtĂ«pisĂ« sĂ« BardhĂ« pĂ«r tregtinĂ« ndĂ«rkombĂ«tare. NdĂ«r pĂ«rfshirjet e tij tĂ« ndryshme nĂ« komunitet, Rosen aktualisht shĂ«rben si Kryetar i Bordit tĂ« AdministratorĂ«ve tĂ« ShkollĂ«s Vendore Riverdale. Daniel Rosen Ă«shtĂ« CEO i Rosen Partners LLC, njĂ« firmĂ« ndĂ«rkombĂ«tare e zhvillimit tĂ« pasurive tĂ« paluajtshme e pĂ«rfshirĂ« nĂ« zhvillimet rezidenciale, tregtare dhe hoteliere.

Miqtë shqiptarë i ftuan krerët e Kongresit Hebre për vizita në Shqipëri dhe për realizimin së afërmi të projekteve në sektorë të biznesit, arsimit dhe turizmit si dhe mes kompanive dypalëshe. Ndërsa zotërinjtë Rosen konfirmuan kënaqësinë për një axhendë të re kontaktesh dhe takimesh me përfaqësues të ndryshëm të vendimarrjes në SHBA.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts