Bota

Sulmi në bazën sekrete amerikane në Jordani, Presidenti Biden flet për përgjigjen amerikane por shuan dilemat për…

sulmi ne bazen sekrete amerikane ne jordani presidenti biden flet per pergjigjen amerikane por shuan dilemat per
sulmi ne bazen sekrete amerikane ne jordani presidenti biden flet per pergjigjen amerikane por shuan dilemat per

Joe Biden ka thënë se ka vendosur se si t’i përgjigjet një sulmi me dron që vrau anëtarë të shërbimit amerikan në Jordani.

I pyetur nga gazetarët teksa largohej nga Shtëpia e Bardhë nëse kishte vendosur se si të përgjigjej, presidenti amerikan u përgjigj: “Po”.

Ai shtoi: “Unë nuk mendoj se ne kemi nevojë për një luftë më të gjerë në Lindjen e Mesme. Kjo nuk është ajo që unë po kërkoj.” Dje, zyrtarët thanë se forcat amerikane mund të kenë ngatërruar një dron armik me një amerikan dhe e kanë lënë të kalojë i pakundërshtuar në bazën e shkretëtirës në Jordani, ku vrau tre trupa amerikanë.

Përveç ushtarëve të vrarë, Pentagoni tha se më shumë se 40 trupa u plagosën në sulm, shumica me prerje, mavijosje, lëndime në tru dhe plagë të ngjashme.  E pyetur nëse dështimi për të rrëzuar dronin e armikut ishte “gabim njerëzor”, zëdhënësja e Pentagonit Sabrina Singh u përgjigj se Komanda Qendrore e SHBA ishte ende duke e vlerësuar çështjen. Zoti Biden u zotua të përgjigjet dje pas sulmit në fundjavë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts