Shqiperia

Drogë nga Kolumbia/ SKY ECC “tradhton” grupin e trafikut të kokainës, 22 të arrestuar në Itali, mes tyre shqiptarë

droge nga kolumbia sky ecc tradhton grupin e trafikut te kokaines 22 te arrestuar ne itali mes tyre shqiptare
droge nga kolumbia sky ecc tradhton grupin e trafikut te kokaines 22 te arrestuar ne itali mes tyre shqiptare

22 persona janë arrestuar në kuadër të një operacioni të koordinuar nga Europol në Itali, që si bazë ka deshifrimin e komunikimeve në aplikacionin “SKY ECC”.

Bëhet fjalë për një grup kriminal të trafikut ndërkombëtar të kokainës nga Amerika Latina, të akuzuar për qindra kg drogë të kapura.

7 nga të arrestuarit janë shtetas shqiptarë, 2 kolumbianë, 1 domenikan dhe të tjerët italianë. Gjashtë nga të arrestuarit akuzohen si anëtarë të një grupi kriminal, që funksionon që nga viti 2014 në Genova, si dhe në Panama, Kolumbi dhe Venezuelë.

Grupi drejtohej nga Gabriele Puleo, i cili kishte një rrjet kontaktesh me organizatat e trafikut të drogës në Amerikën e Jugut edhe pas arrestimit të tij më 7.10.2015 pas sekuestrimit të një sasie të konsiderueshme kokaine.

Të dyshuarit akuzohen për 9 raste të importit të kokainës nga Kolumbia, Republika Domenikane, Panama, e karakterizuar nga transnacionaliteti, për një total prej rreth 670 kg dhe një vlerë tregu rreth 25 milionë euro, 38 raste të posedimit dhe shitjes së drogës, posedimi i armëve si 2 pistoleta model Smith & Wesson 686 kal. 357 magnum me tytë 4”, 1 granatë dore M75; 1 modalitet i armës Zastava M56 kal. 7.62x25mm (tokarev); 2 pushkë sulmi Zastava mod. M70 kal. 7.62×39 mm, riprodhimet e më të njohurit AK-47 (Kalashnikov), Pistoleta gjysmë automatike Beretta cal. 9, 1 revole Smith & Wesson cal. Mod pistoletash 38SP të markës Colt. 1911 kal. 45 ACP dhe Beretta mod. 70 kalori. 7.65.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts