Kosova

Dyshohet se i shkaktuan buxhetit të Kosovës mbi 1 mln euro dëm, ngrihet akuzë ndaj 2 personave

dyshohet se i shkaktuan buxhetit te kosoves mbi 1 mln euro dem ngrihet akuze ndaj 2 personave
dyshohet se i shkaktuan buxhetit te kosoves mbi 1 mln euro dem ngrihet akuze ndaj 2 personave

Prokuroria Themelore në Prishtinë ka ngritur aktakuzë ndaj S.S. dhe A.F. pasi dyshohen për dëmtim të buxhetit të Kosovës në vlerë mbi një milion euro.

Në një njoftim për media të hënën, Prokuroria tha se S.S., një pronar i një kompanie private, paraqiti të dhëna të falsifikuara për përfitim të granteve nga Ministria e Bujqësisë.

Sipas aktakuzës, i pandehuri S.S., gjatë vitit 2020, me qëllim të përfitimit të dobisë pasurore në mënyrë të kundërligjshme, në cilësinë e pronarit të kompanisë, ka paraqitur të dhëna të pa sakta në Agjencinë për Zhvillimin e Bujqësisë, duke falsifikuar dokumentacionin sikur ka lidhur kontrata me disa persona dhe me të njëjtat ka aplikuar për projektin “Investimet në asetet fizike në përpunimin dhe tregtimin e prodhimeve bujqësore”, me ç’ rast ka përfituar grantin në vlerë totale të projektit të financimit 398.810.00 €.

Po ashtu, të pandehurit S.S. dhe S.F., në periudhën 2018-2021, në bashkëkryerje, për qëllime të njëjta, kanë bërë mashtrim me subvencione, duke paraqitur të dhëna të pa sakta në Agjencinë për Zhvillimin e Bujqësisë, përmes hartimit të dokumentacionit të falsifikuar për plotësim të kritereve dhe poentim sa më të lartë, më konkretisht falsifikimit të kontratave kinse për furnizim të lëndës së parë, ashtu që me të njëjtat kanë aplikuar për përfitimin e grantëve për projektin ”Përpunimi i pemëve dhe perimeve’’ dhe mbi bazën e dokumenteve fiktive kanë arritur ta përfitojnë shumën prej 398,184.00 €.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts