Sport

Elbasani i ka mbyllur hesapet me ngjitjen në Superiore, Telushi mungon ndaj Korabit

elbasani i ka mbyllur hesapet me ngjitjen ne superiore telushi mungon ndaj korabit
elbasani i ka mbyllur hesapet me ngjitjen ne superiore telushi mungon ndaj korabit

Elbasani i ka mbyllur hesapet me ngjitjen në Superiore sezonin e ardhshëm, ku pret vetëm konfirmimin matematikor për të nisur zyrtarisht festën. Me 15 pikë mbi vendin e tretë, kur kanë mbetur edhe gjashtë javë në lojë, duket se kjo histori ka marrë fund.

Madje, verdheblutĂ« mund tĂ« shpallen qĂ« kĂ«tĂ« javĂ« zyrtarisht si skuadra e parĂ« qĂ« sezonin e ardhshĂ«m do t’i bashkohet elitĂ«s. Gjithsesi, kuptohet qĂ« tani fokusi i elbasanasve Ă«shtĂ« ngjitja njĂ« kategori mĂ« lart duke u shpallur kampionĂ« dhe mos u mjaftuar thjesht me arritjen e kĂ«tij objektivi nga vendi i dytĂ«.

KOMBINIMET â€“ Mjafton qĂ« tĂ« kombinohen disa rezultate dhe nga Peshkopia tĂ« shtunĂ«n elbasanasit tĂ« kthehen nĂ« shtĂ«pi me Superioren nĂ« “xhep”. NĂ«se verdheblutĂ« fitojnĂ« dhe Flamurtari nuk shkon mĂ« shumĂ« sesa barazimi do tĂ« sillte edhe ngjitjen e ekipit tĂ« Nevil Dedes nĂ« elitĂ«, pasi do tĂ« bĂ«hej i pakapshĂ«m nĂ« pesĂ« javĂ«t e mbetura. NjĂ« tjetĂ«r variant Ă«shtĂ« edhe barazimi i elbasanasve dhe nĂ« kahun tjetĂ«r vlonjatĂ«t tĂ« humbnin nĂ« shtĂ«pi ndaj Tomorit. NĂ«se njĂ«ri nga kĂ«to dy variante realizohet tĂ« shtunĂ«n, verdheblutĂ« janĂ« matematikisht tĂ« ngjitur.

NĂ« tĂ« kundĂ«rt, gjithçka mbetet pĂ«r javĂ«n e ardhshme nĂ« “Elbasan Arena”. Gjithsesi, nĂ« Peshkopi nuk do tĂ« jetĂ« aspak e lehtĂ«, pasi Korabi Ă«shtĂ« skuadra qĂ« i ka shkaktuar humbjen e parĂ« Elbasanit kĂ«tĂ« sezon, duke sjellĂ« nĂ« njĂ«farĂ« mĂ«nyre edhe hidhĂ«rim. KĂ«saj here, elbasanllinjtĂ« rikthehen nĂ« kĂ«tĂ« qytet pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« historinĂ«, pasi nĂ« harkun kohor tĂ« tri viteve ngjisin tĂ« gjitha shkallĂ«t njĂ« e nga njĂ«, pĂ«r tĂ« shkuar deri tek niveli mĂ« i lartĂ« i futbollit shqiptar.

TELUSHI â€“ Ndaj LushnjĂ«s, Bruno Telushi u ndĂ«shkua me karton tĂ« verdhĂ«, i cili e lĂ« me pasoja. Vlonjati ka mbushur numrin katĂ«r tĂ« kartonĂ«ve dhe Ă«shtĂ« i detyruar qĂ« tĂ« bĂ«jĂ« njĂ« javĂ« stop nĂ« sfidĂ«n e kĂ«saj fundjave. NjĂ« mungesĂ« jo e vogĂ«l pĂ«r Nevil Deden, pasi bĂ«het fjalĂ« pĂ«r njĂ« nga futbollistĂ«t mĂ« me eksperiencĂ« nĂ« skuadĂ«r. Gjithsesi, tekniku mund tĂ« buzĂ«qeshĂ«, sepse i rikthehet kĂ«tĂ« javĂ« golashĂ«nuesi mĂ« i mirĂ« i skuadrĂ«s, Bedri Greca. 33 vjeçari mungoi ndaj LushnjĂ«s pikĂ«risht pĂ«r arsye tĂ« kartonĂ«ve dhe do tĂ« jetĂ« njĂ« armĂ« plus pĂ«r verdheblutĂ« nĂ« kĂ«tĂ« ndeshje delikate.

DËMTIMET â€“ Lajmi i mirĂ« nĂ« kĂ«to javĂ« tĂ« fundit lidhet me dĂ«mtimet nĂ« kampin verdheblu, ku tĂ« gjithĂ« lojtarĂ«t janĂ« tĂ« gatshĂ«m dhe tĂ« paktĂ«n tekniku Dede pĂ«r momentin nuk shqetĂ«sohet nĂ« kĂ«tĂ« aspekt. PikĂ«risht atĂ«herĂ« kur duhet skuadra ka arritur formĂ«n e saj maksimale, diçka qĂ« shihet jo vetĂ«m nga rezultatet e koleksionuara kĂ«to javĂ«, por edhe lojĂ«rat e zhvilluara, tĂ« cilat kanĂ« qenĂ« nĂ« rritje.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts