Bota

Fermerët belgë bllokojnë autostradat anë e mbanë vendit, i riu: Fundi i bujqësisë do të jetë fundi i qytetërimit

fermeret belge bllokojne autostradat ane e mbane vendit i riu fundi i bujqesise do te jete fundi i qyteterimit

Fermerët belgë bllokuan autostradat anembanë vendit të martën (30 janar) në ditën e tretë radhazi të protestave kundër standardeve bujqësore që ata thonë se janë shumë të larta dhe i lënë të nënshtruara nga importet e huaja.

Duke ushqyer lopët e tij në fermën e tij të përzier me mish lope dhe qumështore në jug të Brukselit, fermeri Adelin Desmecht, 28 vjeç, tha se ishte mirënjohës që kishte mundur të merrte përsipër biznesin e familjes vitin e kaluar, pasi përndryshe është e pamundur që një i ri të marrë një kredi dhe blejë tokë bujqësore.

Ai tha që kur prindërit e tij drejtonin fermën prej 100 hektarësh në Hennuyeres, makineritë ishin bërë më të sofistikuara, por po ashtu edhe dokumentet duke e lënë atë të përpiqej për të mbajtur të përditësuar.

“Ne nuk mund të bëjmë atë që duam në fusha, duhet të mbjellim në një datë të caktuar, të korrim në një datë të caktuar, të vendosim këtë pesticid të veçantë në atë datë të caktuar. Ka shumë drejtime,” i tha ai Reuters. Ai tha se kishte kaluar dy ditë në një bllokadë në një autostradë në Halle aty pranë dhe do të kthehej të mërkurën.

Ss
Ss
Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts