Bota

Fermerët “pushtojnë” Parlamentin Evropian, Financial Times: Viktor Orban, përgjegjës për organizimin e protestave

fermeret pushtojne parlamentin evropian financial times viktor orban pergjegjes per organizimin e protestave
fermeret pushtojne parlamentin evropian financial times viktor orban pergjegjes per organizimin e protestave

Bashkëpunëtorët e ngushtë të kryeministrit hungarez Viktor Orban janë përgjegjës për organizimin e protestave të fermerëve në Bruksel gjatë javës së kaluar, raportoi sot Financial Times.

Kryeministri hungarez u takua personalisht me protestuesit në kryeqytetin belg të mërkurën përpara një samiti të BE-së për ndihmën në Ukrainë, duke shprehur mbështetjen për atë që ai e përshkroi si “zërin e popullit”.

Fermerët, mijëra prej të cilëve kanë zbritur në Bruksel, janë vendosur para ndërtesës së Parlamentit të BE, ku kanë djegur paleta, kanë vendosur grumbuj me pleh organik dhe kanë hedhur vezë, gurë dhe fishekzjarre. Ata kanë bllokuar gjithashtu kryeqytetin belg duke përdorur rreth 1300 traktorë.

Demonstrata të ngjashme janë parë edhe në shtete të tjera të BE-së, përfshirë Francën, Gjermaninë, Italinë dhe Poloninë. Fermerët po protestojnë kundër politikave bujqësore të BE-së, standardeve mjedisore dhe rritjes së çmimeve të karburanteve dhe po vënë në pah kërcënimin për jetesën e tyre të paraqitur nga importet e lira ukrainase.

Financial Times shkroi se Orban ka qenë i lidhur me një numër lëvizjesh nacionaliste në të gjithë BE-në, si dhe me protestat e fundit të fermerëve. Gazeta pretendon se partia Rally Kombëtare e Francës ka marrë më parë një kredi nga një bankë hungareze e drejtuar nga bashkëpunëtorët e Orban. Budapesti dyshohet se financoi gjithashtu reklama kundër emigracionit në YouTube në Poloni përpara zgjedhjeve parlamentare të vitit të kaluar në vend.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts