Uncategorized

Fjale te Urta per Punen

Fjale te urta mbi punen

Ai qĂ« pĂ«rton sot, pendohet mot. VLORË
Bujku i mirĂ«, ia merr me zorr bukĂ«n tokĂ«s. TROPOJË

Burri në shtëpi, si dreqi në xhami. ELBASAN
ÇelĂ«si qĂ« punon, nuk ndryshket. MALLAKASTËR
Dembeli është nëna e të gjithë veseve. VERI
Dera e përtimit, caku i mjerimit. LIBRAZHD
Dita pa punë nata pa gjumë. JUG

Mos kij turp nga kush s’ka turp. JUG
Mos prit tĂ« tĂ« kĂ«rkojĂ« e mira, po kĂ«rkoje. VLORË
Mushka do dru, e demi kular. SARANDË
Mos u fshi si miu prapa poçes. SKRAPAR

NĂ« kudhrĂ«n e nxehtĂ«, s’rrihet me çekan druri. JUG
Njeriut iu bëj njeri, qenit bëniu qen. JUG
Po kërciti dhëmbët qeni i qëndro me shkop në dorë. JUG
Po nuk qau fëmija, nuk i jep nëna sisë. JUG

Po nise një udhë, do kaptosh dhe sheshe, dhe male, dhe gurë. DEVOLL
Po nuk u turbullua, nuk kthjellohet. PËRMET
Kënga për darkë, brenga për drekë. JUG
Ku ka bletĂ«, ka dhe mjaltĂ«. PËRMET
Ku ka zemër ka dhe krahë. JUG

Kullote dhinĂ« tĂ« tĂ« mbushĂ« kusinĂ«. GJIROKASTËR
Kur s’ke mbjellĂ«, s’ke çfarĂ« korr. JUG
Kur s’ke punĂ« luaj derĂ«n. PËRMET
Kush fĂ«rkon pulĂ«n, ha edhe vezĂ«n. KORÇË
Kush fle ngorhtĂ« ka edhe ftohtĂ«. ARBËRESHËT

Kush i kullot deshĂ«t, ai qeth dhe leshĂ«t. PËRMET
Kush nuk di ç’ështĂ« lodhja, ai nuk di ç’ështĂ« çlodhja. BERAT
Kush përton vdes urije. BERAT
Kush rri nĂ« pemĂ«, ha edhe kokrrat. KORÇË
Kush s’punon, dheut i rĂ«ndon. JUG
Kush zë brumë do të gatuajë. JUG

Me mirĂ« “punĂ« e mbarĂ«â€, se “mirĂ« se tĂ« gjej”. SHKODËR
Mbill me një dorë, korr me të dyja. JUG
Me lopatĂ« ari dhe shat argjendi tunden e lĂ«kunden edhe malet nga vendi. SARANDË
MirĂ« se tĂ« gjej, o hija e madhe!- mirĂ« se vjen o dembel hamĂ«- A kamĂ« leje tĂ« rri pak? Po pate me hangĂ«r rri sa tĂ« duash. TIRANË

Mos rri si nusja në dasëm. JUG
Moti ndihmon atëqë punon. BERAT
Nga puna po nuk rrodhi, domosdo do pikojĂ«. VLORË
Nuk mund të dalë punë e madhe nga ai që nuk do të voglën. BERAT
NjĂ« ujĂ« qĂ« nuk ecĂ«n s’pihet. ELBASAN

Ai nga i cili nga fĂ«mijĂ«ria e di se puna Ă«shtĂ« kusht i jetĂ«s, qĂ« e kupton vetĂ« se buka nxirret me djersĂ«n e ballit, ai Ă«shtĂ« i gatshĂ«m pĂ«r heroizĂ«m, sepse nĂ« ditĂ«n dhe nĂ« orĂ«n qĂ« duhet, ai ka vullnet, guxim dhe forcĂ« – Jules Verne

Ai qĂ« bĂ«n planin e punĂ«s qĂ« do tĂ« kryejĂ«, ka njĂ« veti qĂ« e nxjerr pĂ«rtej edhe nĂ« çastet e vĂ«shtira tĂ« jetĂ«s – Viktor Hygo

Ai qĂ« dĂ«shiron tĂ« hajĂ« arrĂ«n, duhet tĂ« thyejĂ« mĂ« parĂ« lĂ«vozhgĂ«n – Plutarku

Ai qĂ« nuk punon, nuk ekziston – ThĂ«nie Anonime

Ai qĂ« rron vetĂ«m me shpresĂ«, nga uria vdes – ThĂ«nie Turke

Askush nuk ka tĂ« drejtĂ« tĂ« mĂ« mĂ«sojĂ« si do tĂ« jem i lumtur – Immanuel Kant

AsnjĂ« bletĂ« punĂ«tore nuk rri tĂ« dĂ«gjojĂ« kĂ«shillat praktike tĂ« njĂ« tartabiqi – E Haberd

Ata qĂ« pĂ«rpiqen tĂ« bĂ«jnĂ« diçka dhe humbasin, janĂ« mĂ« tĂ« mirĂ« se ata qĂ« rastisin tĂ« bĂ«jnĂ« diçka pa u munduar tare – Mark TĂ«ain

Atij puna s’i ka duk
QĂ« e bĂ«n pĂ«r me u duk – Naim FrashĂ«ri

BĂ«hu mĂ« mirĂ« murator nĂ«se ke talent pĂ«r kĂ«tĂ« punĂ« – Nicolas Boileau

FrymĂ«zimi Ă«shtĂ« vĂ«llai i punĂ«s – Charles Baudelaire

Edhe toka mĂ« pjellore po tĂ« mos punohet, prodhon ferrat mĂ« tĂ« egra – Anaxagoras

E vetmja rrugĂ« qĂ« tĂ« çon te dituria Ă«shtĂ« puna – B Shou

Buka s’bie nga qielli – ThĂ«nie Italiane

Burrat e shtetit jani si kirurgĂ«t: gabimet e tyre janĂ« vdekjeprurĂ«se – F Moniak

Ç’do tĂ« ishte bota pa moralin e punĂ«s? NjĂ« grumbull kriminelĂ«sh, idealistĂ«sh dhe dembelĂ«sh – Erich Maria Remarque

DembelĂ«t e çdo lloji qofshin, janĂ« gjithmonĂ« njerĂ«z mediokĂ«r – Volteri

Dita pa punĂ« tĂ« lodh mĂ« shumĂ« se nata pa gjumĂ« – ThĂ«nie Arabe

DitĂ«t e punĂ«s! TĂ« vetmet ditĂ« qĂ« kam jetuar! – P Buast

Duhet ta ndĂ«rtosh jetĂ«n nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« tillĂ«, qĂ« puna tĂ« jetĂ« e domosdoshme Pa punĂ« nuk mund tĂ« ketĂ« jetĂ« tĂ« pastĂ«r e tĂ« gĂ«zuar – Anton Chekhov

E mira e njerĂ«zve Ă«shtĂ« jeta Kurse e mira e jetĂ«s Ă«shtĂ« te puna – Leo Tolstoy

Gabimet janĂ« individuale VĂ«shtroja gabimet qĂ« ta njohĂ«sh se ç’njeri Ă«shtĂ« – Confucius

Dora me baltĂ« buka me mjaltĂ«. KOSOVË
Dora e larë, zorrë e tharë. JUG
Edhe ujët po të rrijë në një vend qelbet. JUG
Gruaja që nuk do të gatuajë, shosh gjithë ditën. SKRAPAR
Gjykon puna, s’gjykon guna. LIBRAZHD

Hekuri sa punohet, aq zbukurohet. VLORË
I mjeri ai qĂ« s’mendn pĂ«r pleqĂ«ri. SHKODËR
Kaun që nuk vete në arë e pret sëpata. KURVELESH
Kazma në dorë, buka në gojë; kazma ne katua, trasta del për miell hua. SKRAPAR
Kush ka turp, vdes për bukë. JUG

Kush mori udhĂ«, dhe do tĂ« lodhet. GJIROKASTËR
Kushtrimi del pĂ«r tĂ« ligshtin, pse trimi kujtohet vet. SHKODËR
Lima dalëngadalë bëri tranë gjilpërë. JUG
Malet tunden, po nuk bien. JUG
Me fal gjakun Ă«shtĂ« burrni. KOSOVË

Gabimeve qĂ« kryejmĂ«, ne u vĂ«mĂ« emrin pĂ«rvojĂ« – Oscar Ëilde

GjĂ«ja mĂ« e rĂ«ndĂ«sishme nga tĂ« gjitha nĂ« jetĂ« Ă«shtĂ« zgjedhja e profesionit – Blaise Pascal

GjithĂ« gĂ«zimi i jetĂ«s Ă«shtĂ« puna krijuese TĂ« krijosh do tĂ« thotĂ« tĂ« vrasĂ«sh vdekjen – Romain Rolland

GjithĂ« jetĂ«n unĂ« i kam parĂ« si heronj tĂ« vĂ«rtetĂ« tĂ« gjithĂ« ata njerĂ«z, qĂ« e duan punĂ«n e dinĂ« tĂ« punojnĂ« – Maxim Gorky

Jeta pa punĂ« Ă«shtĂ« pleqĂ«ri e parakohshme – Volfang GĂ«te

Jeta pa punĂ« s’mund tĂ« jetĂ« e pastĂ«r – Anton Chekhov

Jetova aq sa punova – Volfang GĂ«te

KohĂ«n e çdo pune e ndaj, çdo punĂ« ka kohĂ«n e saj – Naim FrashĂ«ri

Kryesore Ă«shtĂ« puna Talenti pa punĂ« Ă«shtĂ« si fishekzjarri: ndriçon e tĂ« verbon disa çaste, pastaj zhduket pa lĂ«nĂ« gjurmĂ« – Roger Martin du Gard

Kur bĂ«n diçka, bĂ«je mirĂ« NĂ« rast se nuk mundesh ose nuk dĂ«shiron ta bĂ«sh mirĂ«, atĂ«herĂ« mos e bĂ«j fare – Leo Tolstoy

Kur puna bĂ«het me dhunĂ«, atĂ«herĂ« jeta Ă«shtĂ« robĂ«ri – Maxim Gorky

Mos dĂ«gjo tjetrin ç’thotĂ«,pa shiko se ç’bĂ«n nĂ« botĂ« – Naim FrashĂ«ri

MijĂ«ra fjalĂ« lĂ«nĂ« mĂ« pak gjurmĂ« se njĂ« punĂ« – Henrik Ibsen

MĂ« mirĂ« tĂ« bĂ«sh disa punĂ« tĂ« pĂ«rkryera, se sa tĂ« bĂ«sh dhjetĂ« herĂ« mĂ« shumĂ« dhe keq – Aristoteli

MĂ« mirĂ« ta kaloj kohĂ«n me sĂ«mundje se sa pa punĂ« – Lucius Annaeus Seneca

MĂ« mirĂ« njĂ« punĂ« nĂ« dorĂ«, se njĂ«qind vetĂ«m nĂ« mendje – ThĂ«nie Anonime

LumturinĂ« e gjen ai qĂ« punon – Leonardo Da Vinci

LartĂ«sia e kulturĂ«s Ă«shtĂ« gjihmonĂ« nĂ« vartĂ«si tĂ« drejtĂ« me dashurinĂ« pĂ«r punĂ«n – Maxim Gorky

Kush pĂ«rpiqet pa reshtur, ai Ă«shtĂ« i shpĂ«tuar – Volfang GĂ«te

Kush do tĂ« punojĂ«, kurrĂ« s’mbetet pa punĂ« – ThĂ«nie Anonime

Kush bĂ«n llogari t’i sjellĂ« vetes shĂ«ndet duke mos bĂ«rĂ« asgjĂ« e duke ndenjur si dembel, ai gabon po aq rĂ«ndĂ« sa edhe njeriu qĂ« mendon tĂ« pĂ«rsosĂ« zĂ«rin e vet duke ndenjur nĂ« heshtje – Plutarku

Kush përpiqet e punon
GjithĂ« punĂ«t i mbaron – Naim FrashĂ«ri

Mos e pyet se ç’gjĂ« beson,
Po i shih punĂ«n qĂ« punon – Naim FrashĂ«ri

Mos fol pĂ«r njĂ« dru, pa parĂ« pemĂ«t e tij – ThĂ«nie Indiane

Mos kĂ«rko ndihmĂ« nga asnjeri pĂ«r njĂ« punĂ« qĂ« mund ta kryesh vetĂ« – ThĂ«nie Spanjolle

Mos u lut, po puno – ThĂ«nie Japoneze

Mund tĂ« lodhesh nga çdo gjĂ«, me pĂ«rjashtim tĂ« punĂ«s – ThĂ«nie Franceze

NatĂ«n e ndiej veten tĂ« qetĂ«, po tĂ« kem punuar gjithĂ« ditĂ«n – Jean-Jacques Rousseau

Natyra i shet tĂ« mirat materiale vetĂ«m me njĂ« çmim qĂ« e ka emrin punĂ« – Leonardo Da Vinci

Natyra nuk Ă«shtĂ« njĂ« tempull, por njĂ« punishte, ku njeriu e ka vendin si punĂ«tor – Ivan Turgenev

Ne jemi një pikë në oqeanin e guximit, po të mos ishte kjo
pikĂ« diçka do t’i mungonte oqeanit – NĂ«nĂ« Tereza

Ndihma jonĂ« Ă«shtĂ« vetja jonĂ« – Jeronim De Rada

NĂ« botĂ« mund ta ndjesh veten si nĂ« shtĂ«pi vetĂ«m duke punuar Ai qĂ« nuk punon, nuk ka atdhe – Berthold Auerbach

NĂ« qoftĂ« se bukĂ«n e ke nxjerrĂ« me punĂ« tĂ« ndershme, mos u druaj ta hash edhe nĂ« mes tĂ« rrugĂ«s – ThĂ«nie Taxhike

NĂ« qoftĂ« se nga pĂ«rtacia do tĂ« shtrihem nĂ« shtrat dhe do tĂ« mĂ« zĂ«rĂ« gjumi, atĂ«herĂ« mĂ« mirĂ« tĂ« vdes – Volfang GĂ«te

NĂ« qoftĂ« se pushon gjatĂ«, do tĂ« ndryshkesh shpejt – ThĂ«nie Ruse

Nuk e formon momenti njeriun, por Ă«shtĂ« njeriu ai qĂ« krijon epokĂ«n – Oscar Ëilde

Nuk Ă«shtĂ« kurrĂ« shpejt tĂ« pyesĂ«sh veten: po bĂ«j diçka apo po merrem me vogĂ«lima – Anton Chekhov

Nuk ka dhe nuk mund tĂ« ketĂ« pasuri tĂ« drejtĂ« – Anton Chekhov

Nuk ka pasur punĂ« tĂ« mĂ«dha pa pengesa tĂ« mĂ«dha – Volteri

Nuk mjafton vetĂ«m dija, duhet edhe ta pĂ«rdorĂ«sh atĂ«; nuk mjafton tĂ« duash diçka, duhet edhe tĂ« veprosh – Volfang GĂ«te

Nuk mund tĂ« ketĂ« gjeni pa energji tĂ« jashtĂ«zakonshme dhe aftĂ«si tĂ« jashtĂ«zakonshme nĂ« punĂ« I ashtuquajturi gjeni, pĂ«r tĂ« cilin janĂ« tĂ« huaja si njĂ«ra dhe tjetra, Ă«shtĂ« vetĂ«m njĂ« flluskĂ« e bukur sapuni ose njĂ« kambial pĂ«r tĂ« mirat e ardhshme diku nĂ« hĂ«nĂ« – K Libkneht

Njeriu qĂ« nuk merret me punĂ«, kurrĂ« nuk mund tĂ« gĂ«zojĂ« lumturi tĂ« plotĂ«, nĂ« fytyrĂ«n e dembelit gjithmonĂ« do tĂ« gjeni vulĂ«n e pakĂ«naqĂ«sisĂ« e tĂ« apatisĂ« – Heinrich Heine

Njeriu qĂ« vetĂ«m pĂ«r vete punon Ă«shtĂ« si dru, qĂ« pemĂ« s’lĂ«shon – Naim FrashĂ«ri

Njeriun nuk e ndihmon duke i dhĂ«nĂ« tĂ« hajĂ« çdo ditĂ« peshk, por duke e mĂ«suar tĂ« zĂ«rĂ« peshk – ThĂ«nie Kineze

NjĂ« hektar veprim Ă«shtĂ« mĂ« i vlefshĂ«m se njĂ« botĂ«-premtim – Volteri

NjĂ« nga zakonet mĂ« tĂ« kĂ«qija qĂ« mund tĂ« mĂ«sojĂ« njeriu Ă«shtĂ« pĂ«rtimi – Lucius Annaeus Seneca

NjĂ« njeri i ditur i cili ka parĂ« çdo gjĂ«, nuk vlen sa njeriu qĂ« ka bĂ«rĂ« gjithsej njĂ« send me duart e veta – ThĂ«nie Kineze

NjĂ« njeri nuk vlen aspak mĂ« shumĂ« se tjetri nĂ« qoftĂ« se nuk punon mĂ« shumĂ« se tjetri – Miguel De Servantes

NjĂ« orĂ« punĂ« tĂ« mĂ«son mĂ« shumĂ« se sa njĂ« orĂ« shpjegim – Jean-Jacques Rousseau

Pa punĂ« nuk arrihet asgjĂ« me tĂ« vĂ«rtetĂ« e madhe – Alexander Pushkin

Pa punĂ« njeriu nuk mund ta ruajĂ« dinjitetin njerĂ«zor Prandaj njerĂ«zit bosh kujdesen pĂ«r madhĂ«shtinĂ« e jashtme – Leo Tolstoy

Paraja Ă«shtĂ« shĂ«rbĂ«tor i tĂ« mençurit dhe zotni i budallait – Sami FrashĂ«ri

Pema shikon frutet, njeriu punĂ«t – ThĂ«nie Anonime

PerĂ«nditĂ« caktuan qĂ«, para se njeriu t’ia arrijĂ« suksesit, tĂ« djersitet mirĂ« – Hesiodi

Për çdo njeri ka një lloj pune në të cilën ai do të bëhej i dobishëm për shoqërinë, duke gjetur aty njëkohësisht lumturinë e vet M Barre

PĂ«r dembelin çdo punĂ« Ă«shtĂ« e rĂ«ndĂ« – Gjerasim Qiriazi

PĂ«r njeriun me talent dhe me dashuri pĂ«r punĂ«n nuk ekzistojnĂ« pengesa – LudĂ«ig van Beethoven

PĂ«r njeriun qĂ« bĂ«n njĂ« punĂ« tĂ« vlefshme s’do tĂ« ketĂ« kurrĂ« vdekje – Naim FrashĂ«ri

Përse nxitojnë ditët? I shtyn puna Kush i shtyn ditët me
vĂ«shtirĂ«si? PĂ«rtacia – Volfang GĂ«te

Përvoja është një krehër që jeta ta jep pasi ke humbur
flokĂ«t – J Strevc

PĂ«rvoja Ă«shtĂ« rrugĂ« e gjatĂ« dhe shkollĂ« e shtrenjtĂ« – ThĂ«nie Indiane

Po të ecësh do të kalosh majat e maleve, po të rrish në
vend do tĂ« biesh nĂ« greminĂ« – ThĂ«nie Polake

Po tĂ« kesh duar tĂ« mira edhe guri jep pemĂ« – Maxim Gorky

Puna Ă«shtĂ« e domosdoshme pĂ«r shĂ«ndetin e njeriut, lodhja Ă«shtĂ« e nevojshme pĂ«r tĂ« shijuar pushimin – Honore De Balzak

Puna Ă«shtĂ« nĂ«na e gĂ«zimit – Volteri

Puna Ă«shtĂ« pĂ«r gomarĂ«t, thonĂ« gomarĂ«t – ThĂ«nie Anonime

Puna Ă«shtĂ« receta ime pĂ«r shĂ«ndetin – Jack London

Puna Ă«shtĂ« thesari mĂ« i cmuar i njeriut – Ciceroni

Puna Ă«shtĂ« ushqimi i shpirtrave fisnikĂ« – Lucius Annaeus Seneca

Puna i jep shkĂ«lqim rinisĂ« dhe nder pleqĂ«risĂ« – Honore De Balzak

Puna kĂ«mbĂ«ngulĂ«se mund cdo gjĂ« – Virgjili

Puna na largon tri tĂ« kĂ«qija tĂ« mĂ«dha: mĂ«rzinĂ«, vesin dhe nevojĂ«n – Volteri

Puna pĂ«rtĂ«rin edhe lĂ«kurĂ«n, edhe gjakun e shpirtit – Romain Rolland

PunĂ«, punĂ« natĂ« e ditĂ«, qĂ« tĂ« shohim pakĂ«z dritĂ« – Naim FrashĂ«eri

Puna qĂ« e duam na zgjon herĂ«t dhe ne i futemi me gĂ«zim – Ëilliam Shakespeare

Puna tĂ« jep zemĂ«r dhe besim: njeriu qĂ« punon Ă«shtĂ« gjithmonĂ« i mirĂ« – E Zola

Puna vetëm atëherë është gëzim, kur pa dyshim është e
nevojshme – Leo Tolstoy

Punën e të tjerëve mund ta çmojmë sipas asaj se sa
punojmĂ« vetĂ« – Jean-Jacques Rousseau

Punët përcaktohen sipas qëllimeve: quhet e madhe ajo
punĂ«, e cila ka edhe qĂ«llimin e madh – Anton Chekhov

Puno dhe rrĂ«mbeje çdo çast KĂ«shtu do tĂ« ndodhĂ« qĂ« tĂ« varesh mĂ« pak nga dita e nesĂ«rme, nĂ« qoftĂ« se tĂ« sotmen e shfrytĂ«zon mirĂ« – Lucius Annaeus Seneca

Puna, puna! Sa i lumtur jam kur punoj! Puna dhe mundimi
janĂ« gjĂ«rat mĂ« tĂ« mira qĂ« bĂ«j nĂ« kĂ«tĂ« botĂ« – Leo Tolstoy

Qeni qĂ« nuk bĂ«n gjĂ« Ă«shtĂ« plot me pleshta – ThĂ«nie Spanjolle

QetĂ«sia mbyt I gjallĂ« Ă«shtĂ« vetĂ«m ai qĂ« punon – Kornero

RrojmĂ« me punĂ« dhe jo me vite – Michelangelo

Sa mĂ« e lartĂ« Ă«shtĂ« kultura, aq mĂ« e ndershme Ă«shtĂ« puna – V Rosher

Sado të mendosh, po nuk veprove nuk mund të largosh as
edhe njĂ« gur nga rruga – Maxim Gorky

Paraja nuk i zgjedh njerĂ«zit. VLORË
Po shkove me tĂ« kĂ«rciturit gishtĂ«rinjtĂ« sot, mos u anko nga tĂ« kĂ«rciturit e zorrĂ«ve nesĂ«r. VLORË
Pula që këndon në mbrëmje nuk bën vezë në mëngjes. JUG
Puna e rinisĂ«, jorgan i pleqĂ«risĂ«. TIRANË
Qan ara se nuk i vjen fara. SARANDË

Ruaj dhinĂ« tĂ« pish qumĂ«shtin. SARANDË
Sa mĂ« shpejt kositet livadhi; aq mĂ« shpejt lind bari. TROPOJË
S’bĂ«het vreshti me urata, po me shata e lopata. JUG
S’gjuhet me zagar lidhur. BERAT
Nuk zihet pleshti me dorashka. KORÇË

Sikur tërë viti të shndërrohej në një festë të gëzuar,
atĂ«herĂ« dĂ«frimi do tĂ« bĂ«hej mĂ« i mĂ«rzitshĂ«m se puna – Ëilliam Shakespeare

S’ka njeri qĂ« tĂ« vdesĂ« urie, kur di tĂ« punojĂ« Uria i mban kĂ«mbĂ«t pĂ«rpara portĂ«s sĂ« njeriut punĂ«tor dhe nuk guxon tĂ« hyjĂ« – Benjamin Franklin

Shpresa Ă«shtĂ« Ă«ndĂ«rr e tĂ« zgjuarĂ«ve – Aristoteli

Ta ngjallĂ«sh dashurinĂ« pĂ«r punĂ« Ă«shtĂ« shumĂ« e vĂ«shtirĂ«, kurse ta vrasĂ«sh kĂ«tĂ« dashuri Ă«shtĂ« jashtĂ«zakonisht e lehtĂ« – K Stanislavski

Talentet mĂ« tĂ« mira humbasin nga tĂ« ndenjurit kot – Michel de Montaigne

Talenti zhvilohet nga ndjenja e dashurisĂ« pĂ«r punĂ«n, bile ndoshta talenti nĂ« thelb Ă«shtĂ« vetĂ«m dashuria pĂ«r punĂ«n, pĂ«r procesin e punĂ«s – Maxim Gorky

TĂ« drejtĂ«n pĂ«r çdo ndjenjĂ« njerĂ«zore e kanĂ« vetĂ«m ata qĂ« punojnĂ« – Anton Chekhov

TĂ« jesh njeri do tĂ« thotĂ« jo vetĂ«m tĂ« kesh dituri, por edhe tĂ« bĂ«sh pĂ«r brezat e ardhshĂ«m atĂ« qĂ« kanĂ« bĂ«rĂ« paraardhĂ«sit pĂ«r ne – G Lihtenberg

TĂ« jesh pa punĂ« e tĂ« mos ekzistosh fare Ă«shtĂ« po ajo gjĂ« – Volteri

TĂ« jetosh Ă«shtĂ« gjĂ«ja mĂ« e rrallĂ« e kĂ«saj bote: shumica ekzistojnĂ«, kjo Ă«shtĂ« e gjitha – Oscar Ëilde

TĂ« mĂ« besoni qĂ« nĂ«se kĂ«rkimet e mia kanĂ« sjellĂ« disa rezultate tĂ« dobishme, ato i detyrohen punĂ«s dhe durimit – Isaac Njuton

TĂ« mos e bĂ«jmĂ« rrojtjen tonĂ« vdekje tĂ« pĂ«rditshme, por ta bĂ«jmĂ« luftĂ« dhe punĂ« – Fan Noli

TĂ« rrojmĂ« me dobi, tĂ« vdesim me dobi – Fan Noli

Tjetrit falja shpesh gabimet, vetes asnjĂ«herĂ« – ThĂ«nie Latine

Thesar i vĂ«rtetĂ« pĂ«r njerĂ«zit Ă«shtĂ« zotĂ«sia pĂ«r tĂ« punuar – Ezopi

Veprim, veprim, veprim – Demosteni

Zot Ă«shtĂ« ai i cili pĂ«rpiqet – Maxim Gorky

Zanati nuk kĂ«rkon as tĂ« hajĂ«, as tĂ« pijĂ«, por tĂ« ushqen vetĂ« – ThĂ«nie Mongole

Shpjere gojën te buka e jo bukën te goja. JUG
Trupi shëndoshet me të punuar, mendja ndërtohet me të mësuar. JUG
Ujku e ka qafĂ«n e trashĂ«, se ka kambĂ«t e shpejta. KRUJË
Vure vezĂ«n more pulĂ«n. KRUJË
Punën e sotme mos e lër për nesër.JUG

Fjale te urta dhe kuptimi i tyre

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *