Lifestyle

Fjale te Urta per Miqesine

Fjale te Urta per MIqesine

VĂ«llezĂ«r jemi, por miq s’jemi.

Armiku që zbulon gabimet tuaja, është më i dobishëm se miku që i fsheh ato.

 • Ari nĂ« zjarr provohet, miku nĂ« rrezik kuptohet. VLORË
 • Armiku s’pritet me fjalĂ«, por me plumb. KRUJË
 • Armiku mĂ« i rrezikshĂ«m Ă«shtĂ«, ai qĂ« harrohet. JUG
 • As buka nuk haet vetĂ«m. JUG
 • Atje ku luftojnĂ« dy, fiton i treti. KORÇË
 • Kur merr dĂ«rrasa tĂ« plasur, çahet e tĂ«ra. SKRAPAR
 • Kur je veti i dytĂ«, tĂ« ngoh dhe fryma e shokut. BERAT
 • Lulja e kĂ«putur nuk lĂ«shon mĂ«. MYZEQE
 • Me mikun ha e pi, tĂ« dhĂ«nĂ« e tĂ« marrĂ« mos ki. JUG
 • Mendja me mendjen, pjellin mĂ«ndje. JUG
 • Me njĂ« ka nuk bĂ«hen pendĂ«. JUG
 • Me nji tra nuk mban shtĂ«pia. JUG
 • MĂ«son nga armiku mĂ« shumĂ« se nga miku. JUG
 • Miku i mirĂ« tĂ« nderon shtĂ«pinĂ«, miku i vjetĂ«r nuk hidhet poshtĂ«. JUG
 • Miku Ă«shtĂ« mik deri sa nuk pĂ«rzihet nĂ« hallet e shtĂ«pisĂ«. VERI
 • Miku harrohet po tĂ« largohet. PËRMET
 • Miku i mirĂ« vjen nga porta. BERAT
 • Nuk bĂ«het stani me dhi tĂ« egra. VLORË
 • Njeriu ka nevojĂ« mĂ« tepĂ«r pĂ«r dashuri, se pĂ«r lavdi. JUG
 • Njeriu pa shokĂ«, si muri pa tokĂ«. JUG
 • Miku i mikut tim, Ă«shtĂ« edhe miku im. VLORË
 • NjĂ« krah s’mban kala. GJIROKASTËR
 • NjĂ« zog qĂ« ndahet nga klloçka, e ha shqipja. SKRAPAR
 • Pa djalĂ« e pa gocĂ« rrova, pa shok nuk rrova. KRUJË
 • PĂ«r njĂ« shamatĂ«, lypen dy veta. SARANDË
 • PunĂ«n nuk e bĂ«n njĂ« gisht, po e bĂ«n grushti. TROPOJË
 • QentĂ« le tĂ« lehin, karvanet tĂ« shkojnĂ« pĂ«rpara. JUG
 • RuajmĂ« nga miku, se nga armiku ruhem vetĂ«. VLORË
 • S’bĂ«het lĂ«mi me njĂ« kalli. JUG
 • S’bĂ«het stani me lepura. MYZEQE
 • S’mblidhen lepujt nĂ« vath. JUG
 • S’mbushet thesi me njĂ« kokĂ«rr. LUKOVË
 • Syri Ă«shtĂ« mĂ« i mprehtĂ« se kordha. JUG
 • Shejtani kur nuk ka punĂ« rreh tĂ« birin. JUG
 • ShokĂ« bashkĂ«, e bukĂ« veç. JUG
 • Trimi i mirĂ« me shokĂ« shumĂ«. JUG
 • Shoku sa duhet, aq qortohet. KOSOVË
 • ShtĂ«pinĂ« e mbajnĂ« tĂ« gjitha shtyllat. BERAT
 • Tek nusja hanĂ« e pinĂ«, te dhĂ«ndrri gja nuk dinĂ«. VERI
 • TĂ« mĂ« mbrosh atje ku s’jam, se ku jam mbrohem vetĂ«. LIBRAZHD
 • Uji fle, hasmi s’fle. LIBRAZHD
 • Ankohet kalorĂ«si se po i varen kĂ«mbĂ«t. VERI
 • As nuk kam, as mĂ« mbarohen. KAVAJË
 • Bjer, o zot, mikun; tĂ« haj dhe i zoti i shtĂ«pisĂ«. LABËRI
 • Bota tĂ« jep aq sa t’i kesh dhĂ«nĂ« asaj. JUG
 • BukĂ« e kripĂ« e zemĂ«r. KAVAJË
 • Çilet dera, rritet ndera. VERI
 • Dora lanĂ« dorĂ«n, tĂ« dyja lajnĂ« faqet. ELBASAN
 • Edhe pula jote nĂ« kopshtin e botĂ«s tĂ« duket e majmĂ«. KOLONJË
 • Fshati digjet, plaka krihet. JUG
 • Fukara jam, po shpirtin nuk e kam fukara. VERI
 • I mirĂ« pĂ«r shokĂ«, e i lig pĂ«r vete. JUG
 • BukĂ«n tĂ«nde ha, hall tĂ« botĂ«s qa. LUNXHËRI
 • Çezma i lan tĂ« gjithĂ«, veten nuk e lan. DELVINË

Ari njihet në zjarr, miku në nevojë.

Miqtë e vërtetë qajnë kur ti ikën, miqtë e rremë ikin kur ti qan.

Miqësia e mirë, hesapin e dlirë.

Dy gjëra duhet të ketë frikë dikush: zilinë e miqve të tij dhe urrejtjen e armiqve të tij.

Zoti më ruaj prej mikut, se prej armikut ruhem vetë.

Armiku të shikon ndër këmbë, miku të shikon në sy.

Miqtë e vjetër janë flori, ndërsa të rinjtë argjend.

Ai mik qĂ« s’mund tĂ« tĂ« ndihmojĂ«, si armik mund tĂ« turpĂ«rojĂ«.

Më mirë një mik se sa një çiflik.

Dashuria pyet miqĂ«sinĂ«: “ÇfarĂ« po bĂ«n atje?”
MiqĂ«sia i pĂ«rgjigjet: “Po bĂ«j tĂ« qesh atĂ« qĂ« ti i bĂ«re tĂ« qajĂ«.”

 • I fundit ja do qaj, ja do qeshĂ«. LABËRI
 • I qan hallin kalorĂ«sit. DURRËS
 • I zoti i shtĂ«pisĂ«, rri nĂ« fund tĂ« urave tĂ« zjarrit. POGRADEC
 • Jo gjithmonĂ« “mirĂ« se tĂ« gjeta” po edhe “mirĂ« se erdhe”. ELBASAN
 • Kafeja Ă«shtĂ« e zezĂ«, po tĂ« zbardh faqen. JUG
 • Nga fryn era kthen gĂ«zofin. DIBËR
 • Kam qeshur tĂ« tjerĂ«, mĂ« mbiu nĂ« derĂ«. KORÇË
 • Keq mĂ« vjen, po dĂ«m s’mĂ« bĂ«het. SKRAPAR
 • Ku s’tĂ« thĂ«rresin, mos shko; ku s’tĂ« pyesin, mos kuvendo. ELBASAN
 • KĂ«pucari i ka kĂ«pucĂ«t e grisura. JUG
 • KĂ«rkon tĂ« zĂ«rĂ« gjarpĂ«rin me dorĂ« tĂ« botĂ«s. JUG
 • Kopraci s’tĂ« jep tĂ« zezĂ«n e ullirit. JUG
 • Ku bien daullet tĂ« çojnĂ« kĂ«mbĂ«t vetĂ«. SKRAPAR
 • Ku rĂ«nça mos u vrafsha. VLORË
 • Kur tĂ« kem me thasĂ«, tĂ« tĂ« jap njĂ« trastĂ«. SHIJAK
 • Kur tĂ« vjen nevojtari nĂ« derĂ«, po s’pate gjĂ«, jep njĂ« gotĂ« ujĂ«. SKRAPAR
 • Kush ha vetĂ«m, vdes dhe vetĂ«m. JUG
 • Kush shkon pa thirrĂ«, kthen pa u pĂ«rcjellĂ«. SHKODËR
 • Kush vete i paftuar, e gjen sofrĂ«n pa shtruar. ARBËRESHËT
 • Kush vjen rrallĂ«, ha bakllavanĂ«, kush vjen shpesh ha pĂ«rsheshĂ«. KRUJË
 • Le gomari qĂ« na ngordhi, po s’na lĂ«nĂ« as mizat rehat. KORÇË
 • Lype se s’ta jep, merre se nuk thotĂ« gjĂ«. KAVAJË
 • Mali me mal s’piqen, po njeriu do piqet. JUG
 • Me çfarĂ« syri do mĂ« shofĂ«sh, me atĂ« do tĂ« shof. ELBASAN
 • Merr belanĂ« e botĂ«s e vĂ« nĂ« krye tĂ« votrĂ«s. ELBASAN
 • Miku i afĂ«rt nuk ka nder, se vjen pĂ«rherĂ«. MYZEQE
 • Miku i thirrur, duhet pĂ«rcjellun. MIRDITË
 • Miku nuk vjen pĂ«r thelĂ« e lĂ«ng, po pĂ«r fjalĂ« e pĂ«r kuvĂ«nd. KRUJË
 • Mikut i lĂ«shohet vendi dhe i dĂ«gjohet kuvendi. KRUJË
 • MirmĂ«ngjes, me interes. FIER
 • Mos qesh nĂ« shok, se e gjen nĂ« kokĂ«. KOSTUR
 • Mos e lĂ«ndo ku i dhemb. JUG
 • NĂ« daltĂ« djalĂ« tĂ« na rrojĂ«, nĂ« daltĂ« çupĂ«, tĂ« tĂ« rrojĂ«. JUG
 • NĂ« shtĂ«pinĂ« e tĂ« varurit, nuk zihet litari me gojĂ«. DELVINË
 • Nuk dua mish e kabuni, po dua, ner e sajdi. KAVAJË
 • O bark, o qerrata, kĂ«tu gjete, kĂ«tu ha. BERAT
 • Pa para njeriu ha dhe njĂ« thes me kripĂ«. VLORË
 • Peshku nĂ« det, kripa nĂ« tokĂ«, po bashkohen nĂ« tigan. KORÇË
 • Prifti mĂ« pĂ«rpara bekon mjekrĂ«n e tij. KOLONJË
 • Pula bĂ«ri venĂ«, gjelit i dhemb barku. KUÇ
 • Pushka e trimit dhe sofra e xhymertit, janĂ« gjithmonĂ« plot. SHKODËR
 • Qenit hidhi njĂ« kockĂ«, tĂ« pushojĂ«. SKRAPAR
 • RrugĂ«n pĂ«r te miku, mos e lĂ«r tĂ« zĂ«rĂ« bar. FIER
 • Sevapi as shitet, as blihet. JUG
 • Sqepari bishtin e shokut e gdhend, tĂ« tijin jo. PËRMET
 • Ta shef bojĂ«n, sa ta ka nevojĂ«n. SKRAPAR
 • Trimi nderon trimin, i mençmi tĂ« mençmin, i ligu tĂ« ligun. TROPOJË
 • UnĂ« ha kumbulla, ty tĂ« mpihen dhĂ«mbĂ«t. JUG
 • Ustai nuk ka shtĂ«pi. MYZEQE

ËshtĂ« mĂ« e lehtĂ« tĂ« falĂ«sh njĂ« armik, se sa tĂ« falĂ«sh njĂ« mik.

Tek miku ankohu, tek armiku lavdërohu.

Miqësia e bazuar në biznes është më e mirë se biznesi i bazuar në miqësi.

Më mirë një armik me mend, se sa një mik i marrë.

Fjale te urta shqip

Similar Posts