Technology

FOKUS – FT: Bollëku global shndërron panelet diellore edhe si opsion për rrethimin e kopshtit

fokus ft bolleku global shnderron panelet diellore edhe si opsion per rrethimin e kopshtit
fokus ft bolleku global shnderron panelet diellore edhe si opsion per rrethimin e kopshtit

Panelet diellore janë bërë aq të lira, pasi tregu është plot me panele të tilla të prodhimit kinez, saqë evropianët po i përdorin ato edhe për të rrethuar kopshtet, sipas “Financial Times”.

“Longi Green Energy Technology”, një nga prodhuesit më të mëdhenj të paneleve në botë, tha javën e kaluar se kishte pushuar nga puna mijëra punëtorë pasi tepria i kishte shtyrë prodhuesit kinezë të tërhiqeshin.

Në përgjigje të tepricës, Komisioni Evropian ka hartuar një plan, të parë nga “Financial Times”, duke u zotuar që panelet të kapin më pak rrezet e diellit ndërsa rrethojnë “vlerësojnë të gjitha provat e pretenduara të padrejta”.

Strategjia, që do të instalohet pa kosto kaq të larta, e nënshkruar nga ministrat e Energjisë më 15 prill, sipas analistëve nuk ka gjasa të kënaqë industrinë.

Panelet kapin më pak dritë dielli kur përdoren si gardh sesa në çati, por procesi kursen kostot e larta të punës dhe skelave, sipas analistëve dhe postimeve në mediat sociale nga familjet që i kanë instaluar ato.

“Ky është rezultat i çmimeve kaq të lira të paneleve diellore saqë ne thjesht po i vendosim kudo”, tha Jenny Chase, analistja kryesore diellore në BloombergNEF.

“Pse të vendosni një gardh kur thjesht mund të vendosni një ngarkesë me panele diellore, edhe nëse ato nuk janë të rreshtuara saktësisht me rrugën që bën dielli?”, thotë Martin Brough, kreu i kërkimit të klimës në BNP Paribas Exane.

“Aty ku vetë panelet janë thjesht tepër të lira, kufizimet bëhen kostot e instalimit dhe vendet”, shton ai.

“Furnizimi me panele diellore globalisht do të arrijë në 1,100 gigavat deri në fund të këtij viti ose trefishi i parashikimit aktual për kërkesën”, vlerëson Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë.

“Një tepricë e prodhimit në Kinë po e shtyn këtë prirje”, tha ai.

Në të njëjtën kohë, instalimet janë bërë më të shtrenjta, kryesisht për shkak të rritjes së kostove të punës dhe pritja për lidhjen e paneleve me rrjetet elektrike po teston industrinë dhe durimin e pronarëve të shtëpive.

Çështjet e kapacitetit të rrjetit prekin shumicën e vendeve dhe nuk mund të zgjidhen lehtësisht dhe shpejt.

Edhe në SHBA, ku sektori ka akses në subvencione sipas Aktit të Reduktimit të Inflacionit prej 369 miliardë dollarësh, importet nga Azia juglindore shiten me zbritje ndaj atyre vendase.

Diku tjetër, ndihma shtetërore e SHBA-së është vënë nën kritika.

“A është ky subvencionim masiv investimi më i mirë për botën?” tha Sumant Sinha, shefi ekzekutiv i ReNew, një ofrues indian i energjisë së erës dhe diellit.

“Nuk është, por po ndodh sepse SHBA-ja dëshiron të krijojë vende pune’’, thekson ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts