Lifestyle

FOTO/ Kjo vajzë mban në krah kistin prej 1 kilogramësh

foto kjo vajze mban ne krah kistin prej 1 kilogramesh
foto kjo vajze mban ne krah kistin prej 1 kilogramesh

Një vajzë e vogël e lindur me kist gjigant në krahun e saj ndërsa gjendja e saj të përkeqësohet. Jessi Campbell, 2-vjeçe, nga Brisbane  lindi më 28 gusht 2021, me një keqformim limfatik në anën e majtë të trupit, të cilin mjekët më vonë e diagnostikuan si Sindroma Kippel Trelauney kur ajo ishte 11 muajshe.

Sindroma Klippel-Trenaunay është një gjendje e rrallë që shkakton  rritje të tepërt të indeve të buta dhe kockave, gjë që ka bërë që të zhvillohet kisti prej një kilogrami. Prindërit e Jessi-t, Amara dhe Jonathan Campbell, kanë frikë se vajza e tyre do të ngacmohet për gjendjen kur të fillojë shkollën.

Zonja Campbell, 34-vjeç, tha se ajo tashmë ka dëgjuar që të huajt e quajnë rritjen e Jessi-t ‘të neveritshme’, por ajo dhe z. Campbell thjesht i kujtojnë vajzës së tyre se ajo është ‘e bukur’. Z. Campbell, 35 vjeç, ka dëgjuar gjithashtu komente të ngjashme të këqija dhe ka vënë re se “gjithmonë ka njerëz që shikojnë dorën e saj”. Prindërit e Jessi shpresojnë se krahu do të jetë tkurrur derisa ajo të arrijë moshën shkollore.

Campbell ka qenë në një spital jashtë Brisbane për dy vjet e gjysmë me Jessi, ndërsa mjekët punojnë për të reduktuar rritjen. Ai ka dokumentuar udhëtimin e Jessi-t përmes një faqeje GoFundMe  ku njerëzit mund të ndihmojnë për t’i dhënë vajzës së tij një jetë normale. Paratë e mbledhura do të shkojnë për shpenzimet e vazhdueshme mjekësore të Jessi-t dhe veshjet me porosi. Pavarësisht kësaj, gjendja nuk e ka penguar Jessin të luajë me motrën e saj edhe pse ajo vazhdon të luftojë me ekuilibrin.  Për të ndihmuar në përmirësimin e lëvizshmërisë së Jessi-t, zonja Campbell tha se ajo po i nënshtrohet  hidroterapisë, fizioterapisë dhe terapisë profesionale.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts